Galicyjska Inicjatywa Strategiczna Strona Główna Galicyjska Inicjatywa Strategiczna
www.wojenne-planszowki.pl

Ogólnopolskie forum poświęcone
planszowym grom wojennym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
'Od Pskowa do Parkan' - wersja ostateczna (mam nadzieję...)
Autor Wiadomość
Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 3 Kwiecień 2008, 22:30   'Od Pskowa do Parkan' - wersja ostateczna (mam nadzieję...) [Cytuj]

Projekt który początkowo miał liczyć kilka armii trochę się powiększył, sporo czasu i pracy w niego władowałem, więc czas na nadanie mu nareszcie jakiegoś sensownego kształtu i wyjścia poza formułę forumową (czy to jest po polsku? :lol: ). Sama zabawa jest jak najbardziej hobbystyczna, ale wypadałoby żeby wyglądała porządnie. Poza tym właśnie zmieniam pracę na tryb z 12-godzinnymi zmianami, nie będę mógł tyle przesiadywać na forum, a chciałbym jakoś powoli podsumowywać to co zrobiłem i nadać temu końcowy kształt.

Wersja końcowa, która będzie stopniowo pojawiać się do ściągnięcia (póki co drogą meilową, potem założe specjalną stronę internetową) będzie wyglądała następująco [najpierw powstaną wersje polskie, potem stopniowo kolejne angielskie, tak że cały projekt będzie dwujęzyczny]:

'Podręcznik główny' Od Pskowa do Parkan - zawierać będzie wszystkie zasady i ich modyfikacje oparte o WECW/WAB. Nie mogę oczywiście użyć pełnych zasad z tych podręczników, żeby nie łamać praw autorskich, stąd będą tam przede wszystkim te zasady które już są na forum + przykładowe rysunki z różnymi sytuacjami bitewnymi + lista scenariuszy (ok. tuzina).

Żeby uczynić resztę zasad czytelniejszą i ciekawszą wszelkie listy armijne będą pogrupowane w 'dodatki'/'rozdziały', w następującej formie:
- przynajmniej 2 listy armijne na rozdział (największy będzie miał 12 lub 13), w miarę możliwości każda z listami historycznymi i bohaterami z epoki,
- mapa działań (wojny, kampanii), krótki opis historyczny, kalendarium,
- być może (zapewne w późnych wersjach) ilustracje przy każdym opisanym bohaterze i oddziale (bo takie cóś ładnie się prezentuję :) i wiadomo o jaki oddział chodzi)
- czasami scenariusz historyczny interesującej bitwy

Poniżej wstępna lista 'rozdziałów' - przepraszam za pretensjonalne tytuły, to tylko szkic :wink: wszystko da się zmienić (vox populi...).
- Matka wszystkich wojen - wojna trzydziestoletnia,
- Za króla Batorego - wojna z Gdańskiem, polsko-moskiewsko-szwedzki konflikt o Inflanty,
- Ukraiński lament - Powstanie Chmielnickiego
- Najdłuższa wojna - okres 1654-67 - 'Potop' i wojna z Moskwą (w tym konflikt szwedzko-moskiewski),
- Orda idzie! - najazdy tatarskie w I połowie XVII wieku, walki w 1620 (Cecora) i 1621 (Chocim),
- Chwalebne bitwy husarii - wojna o Inflanty 1600-1611, okres Dymitriady,
- Nowe oblicze wojny - wojna 1621-1629, wojna smoleńska,
- Ostatnie lata chwały - wojna 1672-1676 z Turcją, odsiecz wiedeńska 1683 i następujące po niej kampanie do śmierci króla Jana III,
- Zapomniana wojna północna- wojna skańska,
- Czas buntów - Rokosze Zebrzydowskiego i Lubomirskiego,
- Ognie na Zaporożu - bunty kozackie 1596-1638, walki kozacko-tatarskie

Lista jest tylko wstępna, jeszcze sporo materiałów zamierzam pozyskać, więc będą dopisywane nowe rzeczy :) Armie w poszczególnych 'rozdziałach' czasami będą sie różniły detalami, ale chyba dzięki temu będą ciekawsze i bardziej zachęcające do testowania.
To tyle ode mnie, już niedługo pierwszy 'rozdział' do ściągnięcia (będę informował w niniejszym temacie o postępach).

Pozdrawiam

Michał 'Kadrinazi' Paradowski

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 13 Kwiecień 2008, 17:28    [Cytuj]

Pierwsza (robocza) wersja okładki I rozdziału:

wersja testowa - bez loga KWP :) ale bez pozwolenia użyłem loga GiS - musze się zameldować u Admirała i zapytać! Zmienią się czcionki, poza tym polskie ł mi wyleciało...Na żywo :wink: wygląda lepiej, ale jak pisałem to tylko wprawka.
Potem następuje krótki wstęp (niecała stronka) + mapa + 4 strony kalendarium. Dalej będą listy armijne, ale to trochę potrwa, bo sporo muszę wpisać sporo zmian.
Wszyscy bohaterowie historyczni zostają obdarzeni własnymi wizerunkami, żeby..hmm... żeby ładniej wyglądało :)
To tyle w kwestii postępu prac.

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 29 Kwiecień 2008, 22:42    [Cytuj]

Z prac nad 'rozdziałem' o W30L (żeby nie było że nic nie robię :mrgreen: ):

Lista armii i ich kody:
Szwecja 1630-1635 – SZ30-35
Szwecja 1636-1648 – SZ35-48
Cesarstwo austriackie – C
Hiszpania – H
Liga Katolicka/Bawaria – LK/B
Protestanci 1618-1622 – P18-22
Protestanci 1622-24 – P22-24
Protestanci 1631-1648 – P31-48
Dania 1625-1629 – D25-29
Dania 1643-45 –D43-45
Mansfeld - M
Saksonia –S
Francja – F
Weimarczycy – W
Siedmiogród (Transylwania) – T(S)

Kody są wykorzystane przy liście dostępności danej armii w okresach wojny:
1) okres czeski (1618-1622)
C,H, LK/B kontra P18-22, M, T(S)
2) okres palatynacki [niemiecki] (1622–1624)
C,H, LK/B kontra P22-24, M
3) okres duński (1625–1629)
C,H, LK/B kontra D25-29, M, T(S)
4) okres szwedzki (1630–1635)
C,H, LK/B kontra SZ30-35, S, P31-48
5) okres francusko-szwedzki (1635–1648)
C, H, LK/B, S, D43-45 kontra SZ35-48, F, W, P31-48, T(S)

Na liście nie ma armii Zjednoczonych Prowincji, gdyż otrzyma ona specjalny 'rozdział' zawierający zasady do wojny z Hiszpanią. Armia duńska 1625-1629 zawiera w swoich zasadach (nader licznych) sojuszników niemieckich, stąd 'przerwa' pomiedzy listą Protestantów 1622-24 a 1631-1648.

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 5 Maj 2008, 19:51    [Cytuj]

Mam przyjemność przyjemność poinformować,że pierwszy rozdział, wciąż pod bardzo pretensjonalnym tytułem :mrgreen: "Matka wszystkich wojen' (wersja 1.01 - maj 2008), jest dostępny do wysyłki. Na rozdział składa się:
- krótkie wprowadzenie historyczne do Wojny Trzydziestoletniej
- nader ogólna mapa konfliktu :mrgreen:
- krótkie kalendarium najważniejszych bitew i starć
- 14 armii z okresu - większość ze sporą listą armii historycznych, część także z bohaterami historycznymi. Wszystkie listy armijne są (mam nadzieję) uaktualnione, włącznie z kilkoma dodatkami których nie ma (jeszcze...) w listach widniejących na forum.
Rozdział wymaga jeszcze sporo pracy (np. reszta bohaterów historycznych), niemniej jednak jeżeli ktoś z Czytelników chciałby się z nim zapoznać proszę o kontakt - post w tym temacie/priv/ lub bezpośrednio na mój email, żebym wiedział gdzie wysyłać - grimme@tlen.pl
Będę niezwykle wdzięczny za wszystkie uwagi, wszelaka krytyka (nie)mile widziana :mrgreen: (oczywiście żartuję, można a wręcz należy krytykować!), chętnie odpowiem na wszelkie pytania.

Dostępna jest także aktualna wersja przepisów głównych 'Od Pskowa do Parkan' (wersja 1.07 - maj 2008), która jednak w ciągu najbliższego miesiąc powinna ulec zmianie i rozszerzeniu.

Chwilowo odpoczywam od W30L (poza pracami nad wersją anglojęzyczną rozdziału znaczy się...), na desce kreślarskiej znajdują się konflikty z Kozakami 1648-1653.

xardas12r

Wysłany: 6 Maj 2008, 07:17    [Cytuj]

Ja poproszę zasady + w30l

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 6 Maj 2008, 07:29    [Cytuj]

Poszło :mrgreen:

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 10 Maj 2008, 18:33    [Cytuj]

Raport z prac nad 'rozdziałem' o Ukrainie (nawet jeżeli nikt tego nie czyta to sobie przynajmniej poprawiam samopoczucie :mrgreen: ) - obecnie kończę rozpisywać armie koronne i litewskie, na dzień dzisiejszy mam następujące listy historyczne:
- Korsuń 1648
- Żółte Wody 1648
- dywizja 'Jaremy' Wiśniowieckiego latem 1648
- Piławce 1648
- armia z 'rozbitków' piławieckich (obóz pod Zamościem - jesień 1648)
- Zbaraż 1649
- Zborów 1649
- armia litewska 1649/1650
- dywizja Kalinowskiego w rajdzie na Ukrainę - luty-maj 1651
- Beresteczko 1651
- Biała Cerkiew 1651
- Batoh 1652
- Suczawa 1653
- obóz w Żórawnie 1653

Wszystkie używają oddziałów z głównej listy armijnej, niemniej jednak poszczególne listy historyczne mają specjalne zasady, nieraz rózny koszt punktowy oddziałów, etc
Z bohaterów historycznych 'wystąpią':
- król Jan Kazimierz
- hetman wielki koronny Mikołaj Potocki
- hetman polny koronny Marcin Kalinowski
- hetman polny litewski Janusz Radziwiłł
- ks. Jeremi Wiśniowiecki

Nieco trudniej jest z Kozakami i Tatarami - generalnie to mało zróżnicowane armie... Niemniej jednak po wprowadzeniu kilku innowacji do armii kozackiej powinno to wyglądać interesująco.

sahajdaczny

Wysłany: 15 Maj 2008, 12:48    [Cytuj]

Odnośnie zdania w nawiasie:
Cały czas śledzę pilnie to co robisz i kibicuję - może tylko za mało się odzywam.
Jak wiesz zająłem się trochę figurkami , nie mam też ciągle doświadczenia w testowaniu zasad więc ciężko czasami wypowiadać mi się na niektóre tematy, ale mam nadzieję że wkrótce się to zmieni. Jak na razie jestem fanem Twojego sytstemu :mrgreen:
Jeśli mógłbym w czymś pomóc to bardzo chętnie.
[Profil] [PM] [E-mail]

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 15 Maj 2008, 19:04    [Cytuj]

Zdanie w nawiasie było dla żartu :) Naprawdę jestem wdzięczny każdemu komu chce się czytać moje wypociny, nie wspominając już o ich używaniu. Jak pisałem, będę wdzięczny za każdy komentarz dotyczący list armijnych, przepisów, etc - sporo z Twoich uwag już zostało wzięte pod uwagę, zwłaszcza w przepisach ogólnych. Tak trzymać! :mrgreen:

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 17 Maj 2008, 10:16    [Cytuj]

Pierwsze podejście do bohaterów historycznych z okresu 1648-1653 można znaleźć tutaj:
http://www.gis.manewry.vd...p?p=23368#23368

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 31 Maj 2008, 19:21    [Cytuj]

Niestety czasu ostatnio mam jak na lekarstwo, stąd i postęp prac słabiutki :(
Obecnie 'na tapecie' Kozacy, a dokładnie ich bohaterowie historyczni. Napisałem zasady do:
- Bohdana Chmielnickiego
- jego syna Tymofieja
- pułkownika Iwana Bohuna
- pułkownika Maksyma Krzywonosa
- pułkownika Stanisława Krzeczowskiego
(pułkownicy rozpisany do armii historycznych)
Wydaje mi się, że to wszyscy najbardziej znani przywódcy kozaccy z okresu 1648-53. Jeżeli ktoś ma sugestie dotyczące innych to chętnie ich wysłucham.

leliwa
Keleustes
Pułkownik pospolitaków lubelskich

Wysłany: 2 Czerwiec 2008, 20:34    [Cytuj]

Jan Wyhowski - ale on wypłynął później, no i był zwolennikiem powrotu Kozaczyzny do Macierzy.
And it's room for the bonnets of Bonny Dundee!
Stara piosenka jakobicka w wersji Waltera Scotta
[Profil] [PM] [E-mail]

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 2 Czerwiec 2008, 21:15    [Cytuj]

Nim zajmę się w odpowiednim rozdziale :)

sahajdaczny

Wysłany: 3 Czerwiec 2008, 10:30    [Cytuj]

Czy chodzi o okres 1648 - 1653 czy ogólnie o kozaczczyznę ?
Bo jeśli ogólnie to na pewno zgłaszam kandydaturę Piotra Konasewicza Sahajdacznego :mrgreen:
[Profil] [PM] [E-mail]

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 3 Czerwiec 2008, 16:29    [Cytuj]

To tylko okres 1648-1653, Sahajdaczny będzie w 'rozdziale' o walkach z Turcją i Tatarami w I połowie XVII wieku. Nie zapomnę o nim, możesz być pewny!

[ ODPOWIEDZ ]