Galicyjska Inicjatywa Strategiczna Strona Główna Galicyjska Inicjatywa Strategiczna
www.wojenne-planszowki.pl

Ogólnopolskie forum poświęcone
planszowym grom wojennym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wielka wojna północna (1700-1721)

Czy pisać zasady do Wielkiej Wojny Północnej w realiach WAB?
Oczywiście, to może być ciekawy pomysł!
50%
 50%  [ 8 ]
Eeee, jakieś figurkowe dłubaniny - o co w tym chodzi?
12%
 12%  [ 2 ]
Lepiej zająć się tym co do tej pory - co za dużo to niezdrowo
18%
 18%  [ 3 ]
Lepiej zająć się tym co do tej pory - co za dużo to niezdrowo
18%
 18%  [ 3 ]
Głosowań: 13
Wszystkich Głosów: 16

Autor Wiadomość
Suleyman

Wysłany: 28 Styczeń 2009, 20:59    [Cytuj]

Właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem reprintu Acedii-umundurowanie i kolory jednostek wojskowych w okresie wojny północnej. Arcyciekawa pozycja. Nie wiem czy to wypada ale zabrałem się za wstępne opracowanie zasad walki, głównie strzeleckiej i nie tylko. W praktyce bardziej wzoruję go na samoróbnym systemie walki, który stworzyłem na potrzeby Wojny Secesyjnej.
Aha,co łaska, mogę zabrać się za naszkicowanie armii pruskiej:)
[Profil] [PM] [E-mail]

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 28 Styczeń 2009, 21:33    [Cytuj]

Mam tą pozycję o ktorej piszesz, bardzo ciekawa. Jeszcze lepsza jest jej wersja rozszerzona.
A dlaczego akurat armia pruska? Ich udział w wojnie, w porownaniu z Sasami, Rosjanami i Duńczykami był nader znikomy...
Nader ważną rzecza w tych zasadach musi być kwestia ostrzału - kombinowałem z trzema zasięgami (dalekim, średnim i bliskim) - z jednej strony kładziono na niego duży nacisk, z drugiej zaś bardzo często straty w wyniku ostrzału były śmiesznie małe. Bardzo jestem ciekaw co wymyślisz, poki co odłożyłem projekt ad acta (głownie z braku czasu)

Suleyman

Wysłany: 28 Styczeń 2009, 22:02    [Cytuj]

Wiesz, Prusy ze względu na moje miejsce zamieszkania:) W końcu Pomorze. Poza tym przodkowie służyli jeszcze pod Kaiserem w I wojnie. No a ich udział poza wojną o Pomorze Szczecińskie ze Szwecją faktycznie ubogi.
Co do systemu ostrzału i innych to mogę zasady podesłać jak chcesz:]
[Profil] [PM] [E-mail]

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 28 Styczeń 2009, 23:47    [Cytuj]

Podsyłaj, adres znasz :)

sahajdaczny

Wysłany: 18 Marzec 2009, 13:10    [Cytuj]

Skoro "Od Pskowa do Parkan" jest już przy "parkanie" :mrgreen: to chciałem zapytaćczy wiadomo coś o kontynuacji tematu na okres późniejszy. Z tego co wiem to Kadrinazi pisze właśnie coś o epoce.
Zastanawiałem się w jaki sposób "osłabić" polskie jednostki a jak "wzmocnić" szwedzkie aby dostosowaćdo realiów epoki. Czy Kadrinazi ma już jakieś pomysły - jeśli tak czy uchyli rąbka tajemnicy ?
[Profil] [PM] [E-mail]

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 18 Marzec 2009, 14:03    [Cytuj]

Projekt WWP na pewno wystartuje, ale jeszcze nie teraz - poki co muszę skończyć 4-5 najważniejszych rozdziałow 'Od Pskowa do Parkan'.
Co do zasad - statystyki i zasady specjalnie zostaną mocno przebudowane, tutaj już niestety Eastern Cavalry nie poszaleje :) Zostaną zmienione zasady ostrzału, bardzo ważnym czynnikiem będzie Ld (zastanawiam się nawet nad rozdzieleniem wspołczynnika na Wyszkolenie i Morale). Sły polskie i litewskie nie będą odgrywać aż tak ważnej roli obawiam się ;( Planowane armie to:
- Szwedzi
- Duńczycy i Norwegowie
- Sasi
- Rosjanie
- Hanower
- Holstein-Gottorp
- Korona i Litwa
Każda armia będzie miała wiele wersji, planuję całą wojnę podzielić na osobne rozdziały.

profes79
[Usunięty]

Wysłany: 18 Marzec 2009, 17:41    [Cytuj]

Kadrinazi - wydaje mi sie ze nie ma potrzeby dzielenia Ld - za wyszkolenie odpowiadaja statystyki typu WS i BS jak rowniez zasady specjalne a za morale - stary dobry Ld.

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 18 Marzec 2009, 17:44    [Cytuj]

Tyle tylko że sytuacja w tej wojnie jest bardzo specyficzna - oddanie rożnic w poziomie wojska tylko na zasadzie WS, BS i Ld może być zbyt małą rożnicą ;) Niemniej jednak to wszystko dopiero wstępna faza planowania - jak zwykle w testach wyjdzie co trzeba zrobić.
Najwyżej zostawię jak jest teraz w 'Od Pskowa do Parkan' i dodam rozne zasady specjalne dla danego okresu.

WSzast
Bootsmann
U-552 Der Teufel

Wysłany: 21 Marzec 2009, 20:51    [Cytuj]

Ostatnio poczytałem trochę o Wojnie Północnej i przyznam, że temat bardzo mnie zainteresował, co w połączeniu z wrażeniami po lekturze Kisiela tylko spotęgowało moje zainteresowanie XVIII stuleciem. Przyszedł mi do głowy pomysł na grę w skali strategicznej, coś jak Europa Universalis na planszy z rozbudowaną dyplomacją i ekonomią. Rzeczpospolita, Szwecja, Rosja, Kozacy, Turcy, floty Anglii i Holandii i jeszcze kilka innych państw to by było coś, niezła gra.
[Profil] [PM] [E-mail]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 21 Marzec 2009, 20:56    [Cytuj]

Zbieraj Wojtuś materiały, czytaj, może kiedyś coś wyprodukujemy.
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej
[Profil] [PM]

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 21 Marzec 2009, 21:07    [Cytuj]

Ja mam pełno materiałow do bitew, kiedyś się wreszcie ze Sławkiem zgadam i coś wyprodukujemy, prawda Sierżancie-Szefie? ;)

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 21 Marzec 2009, 21:14    [Cytuj]

Drogi Krasnoludzie jak mówiłem kiedyś stworzymy coś taktycznego z Wielkiej Wojny Północnej. Ale strategicznie też byłaby ciekawa. Na razie jednak moja wiedza jest zerowa, a bardziej się skupiam nad tym, co zacząłem.
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej
[Profil] [PM]

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 21 Marzec 2009, 21:30    [Cytuj]

Mamy czas :) Ja też siedzę w zbyt wielu rzeczach naraz, ale możesz być pewny, że kiedyś się tym zajmiemy i zrobimy jakieś małe cudo ;)

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 21 Marzec 2009, 21:58    [Cytuj]

Jestem Michale tego pewien.

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

[ ODPOWIEDZ ]