Galicyjska Inicjatywa Strategiczna Strona Główna Galicyjska Inicjatywa Strategiczna
www.wojenne-planszowki.pl

Ogólnopolskie forum poświęcone
planszowym grom wojennym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Armia kozacka
Autor Wiadomość
sahajdaczny

Wysłany: 25 Lipiec 2008, 14:37    [Cytuj]

Nie doczytałem że zasada że oddział może strzelać 1/2 szeregu zaokrąglając w dół dotyczy tylko oddziałów wystawionych w linii.
[Profil] [PM] [E-mail]

sahajdaczny

Wysłany: 1 Wrzesień 2008, 21:46    [Cytuj]

Mam 2 pytania:
Jeśli dobrze rozumiem nie ma możliwości wystawienia kawalerii kozackiej bez spis ? Czy tak powinno być ? Wydaje mi się że powinna istnieć możliwość wystawienia tego typu oddziałów bez spis.
Piechota kozacka była formacją strzelczą. Na potrzeby tej gry oddziały piechoty kozackiej (np rejestrowi) są głównie złożone z piknierów. Zaburza to moim zdaniem rzeczywiste proporcje. Czy nie powinno się tego zmienić tak by nie było tego przekłamania ?
[Profil] [PM] [E-mail]

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 1 Wrzesień 2008, 22:56    [Cytuj]

1. Racja, dodałem opcję pozbycia się spisy.
2. Dlaczego pikinierow? Możesz przecież bez żadnego problemu wystawić oddział tylko i wyłącznie z bronią palną, nie ma z tym żadnego problemu.

sahajdaczny

Wysłany: 1 Wrzesień 2008, 23:10    [Cytuj]

Wydawało mi się że np 20 osobowy oddział piechoty ma wyglądać w ten sposób:
5 strzelców i 15 piknierów- straty zawsze z modeli z pikami
[Profil] [PM] [E-mail]

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 2 Wrzesień 2008, 00:43    [Cytuj]

Może mieć Mixed Formation, ale nie musi - może się składać też tylko i wyłącznie ze strzelcow lub tylko i wyłącznie z modeli ze spisami.

sahajdaczny

Wysłany: 2 Wrzesień 2008, 08:55    [Cytuj]

To może zmienić zasadę że straty zawsze z modeli ze spisami. W walce wręcz jak najbardziej słuszna zasada. Natomiast przy stratach od ostrzału to powinno zależeć od gracza które modele ściągnąć. Bardziej naturalne nawet byłoby tu sciąganie strat z modeli z piszczelami ponieważ to oni biorą udział w wymianie ognia.
[Profil] [PM] [E-mail]

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 2 Wrzesień 2008, 10:04    [Cytuj]

Niemniej jednak gdy strzelec zginie to jeden ze spiśnikow podnosi jego broń i zastępuję go jako strzelec - tak należy to rozumieć.

sahajdaczny

Wysłany: 2 Wrzesień 2008, 10:30    [Cytuj]

Tak też to rozumiem ale czy nie lepiej zostawić graczowi możliwość wyboru ściągania modeli ?
[Profil] [PM] [E-mail]

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 2 Wrzesień 2008, 10:52    [Cytuj]

W sumie można, ale jaki sens wtedy ma Mixed Formation? Jej zaletą jest właśnie pierwszy szereg ze strzelcow i dalsze ze spiśnikow, jeżeliby zdejmować straty ze strzelcow to mamy po prostu oddział spiśnikow.

sahajdaczny

Wysłany: 2 Wrzesień 2008, 12:19    [Cytuj]

Ano taki na przykład że jak ktoś spodziewa się ataku kawalerii a ma mało spiśników np 5 to wolałby zdjąć jako straty w wyniku ostrzału strzelców a nie spiśników.
[Profil] [PM] [E-mail]

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 2 Wrzesień 2008, 12:21    [Cytuj]

Tylko właściwie po co? Pierwszy szereg strzelcow i tak walczy wręcz normalnie + jeden szereg spiśnikow, tak samo jak raptem jeden atak mniej z drugiego szeregu. To czy jakiś spiśnik będzie w pierwszy szeregu niczego nie zmieni. Pamiętaj, że spisa to nie jest pika tylko włocznia.

sahajdaczny

Wysłany: 2 Wrzesień 2008, 12:27    [Cytuj]

Rozpatrywałem sytuację w której oddział składa sie z 15 strzelców i 5 spiśników.
Strata wszystkich spiśników w wyniku wcześniejszego ostrzału wydatnie osłabia oddział. Wydaje mi się że powinna być możliwość zatrzymania spiśników a zdejmowania strat ze strzelców
[Profil] [PM] [E-mail]

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 2 Wrzesień 2008, 12:30    [Cytuj]

sahajdaczny napisał/a:
Rozpatrywałem sytuację w której oddział składa sie z 15 strzelców i 5 spiśników.

Tyle tylko, że jest to opcja niemożliwa według zasad - tylko przedni szereg może mieć broń strzelecką więc dozwolona byłaby opcja 5 strzelcow i 15 spiśnikow - taka jak Ty podałeś już niestety nie. Czyżbym musiał walnąć jakieś uściślenie? :wink:

sahajdaczny

Wysłany: 2 Wrzesień 2008, 13:41    [Cytuj]

NIe uściślenia nie trzeba. Drążę tylko temat bo wydaje mi się że niezbyt dobrze jest rozwiązana ta zasada mixed formation. Powtórzę jeszcze raz moją wątpliwość uściślając ją nieznacznie:
Piechota kozacka była formacją strzelczą. Na potrzeby tej gry oddziały piechoty kozackiej (wystawione w mixed formation) są złożone głównie ze spiśników. (np 5 strzelców w pierwszym szeregu i 15 spiśników w pozostałych 3 szeregach) Zaburza to moim zdaniem rzeczywiste proporcje. Czy nie powinno się tego zmienić tak by nie było tego przekłamania ?
Chodzi mo o to aby można było wystawić tylko 5 spiśników i wciąż móc robić z nich użytek w wypadku ich wystawienia w oddziale strzelców jako mixed formation. Przy obecnie obowiązujących przepisach jak dobrze zrozumiałem nie ma takiej możliwości.
Przecież w rzeczywistości liczba spiśników była zdecydowanie mniejsza niż strzelców.
[Profil] [PM] [E-mail]

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 2 Wrzesień 2008, 17:03    [Cytuj]

Przyznam szczerze, że pisząc zasady dla Kozakow, traktowałem Mixed Formation raczej jako 'martwą zasadę' niż taką ktorą ktoś będzie chciał używać, sam testowałem z nią tylko Niżowcow i Czerń, jakoś nigdy nie przyszło mi do głowy wystawiać tak Regularnych. Poruszony przez Ciebie problem zadaję mi więc niezłego klina :mrgreen:
Użycie MF w takim układzie jak zaproponowałeś otwiera nowe problemy - czy np. spiśnicy mieliby stać w drugim szeregu cały czas czy też stanowiliby ostatni szereg i przechodzi w drugi na czas walki wręcz (np. po teście Ld) - testowałem coś podobnego jako odmianę regimentu P&S dla armii zachodnich i jest to nazbyt mocne...
Co więc z tym zrobić? Może po prostu zlikwidować taką opcję MF jaka istnieje (zostawić ją tylko dla Czerni) i oddziały Regularne/Nieregularne będą musiały mieć jednorodną broń?

[ ODPOWIEDZ ]