Galicyjska Inicjatywa Strategiczna Strona Główna Galicyjska Inicjatywa Strategiczna
www.wojenne-planszowki.pl

Ogólnopolskie forum poświęcone
planszowym grom wojennym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mare Nostrum - WaW #41
Autor Wiadomość
zygfryd

Wysłany: 30 Wrzesień 2015, 13:42   Mare Nostrum - WaW #41 [Cytuj]

Gra przedstawia zmagania o basen Morza Śródziemnego od marca 1941 roku do sierpnia 1943. Jeden etap to jeden miesiąc. Jednostki to dywizje, brygady i pułki. Jeden żeton Lotnictwa to od 6 do 12 szwadronów, a jeden żeton marynarki to od 2 do 6 okrętów (w zależności od typu) lub lotniskowiec z eskortą.
Z RyTo i Brendanem Clarkiem poświęciliśmy niedzielę i część poniedziałku na tę grę. Ja dowodziłem Aliantami, a szanowni współgracze wspólnie podejmowali decyzje dotyczące państw Osi. Gra zakończyła się zwycięstwem na punkty państw Osi. Jako Aliant powinienem był opanować całą Afrykę Wschodnią i Sycylię lub Sardynię. Gra skończyła się, gdy ścieraliśmy się o Tunezję i w tych zmaganiach przewagę mieli Niemcy i Włosi.
W skali do 10 oceniam grę na 12. Po prostu REWELACJA. Bardzo prosty system rozgrywania bitew sprawia, że można skupić się na skali operacyjnej. Bardzo dobrze oddano wpływ zaopatrzenia. Mapa (obszarowa) jest tak narysowana żeby pokazać znaczenia takich miejsc, jak Tobruk lub Malta. Fajnie wpleciono zdarzenia historyczne i hipotetyczne. Bardzo dobrze widać, jak traci się zaopatrzenie na przemieszczanie pozostałych zasobów. Do tego sporo myślenia i planowania długofalowego. Wymaga to sporej konsekwencji i trzymania nerwów na wodzy.
Zasady (oparte na Red Dragon Rising) są tak pomyślane, że ogólny przebieg rozgrywki szybko wchodzi do głowy. Trzeba natomiast doczytać zasady o konkretnych procedurach, zastosować je i tak dalej. Myślę, że kolejna gra poszłaby znacznie szybciej.
Polecam każdemu. Myślę, że gra ma duże możliwości rozwoju o dodatkowe warianty (przystąpienie do wojny Hiszpanii lub/i Turcji).
[Profil] [PM] [E-mail] [WWW]

[ ODPOWIEDZ ]