Galicyjska Inicjatywa Strategiczna Strona Główna Galicyjska Inicjatywa Strategiczna
www.wojenne-planszowki.pl

Ogólnopolskie forum poświęcone
planszowym grom wojennym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[Kircholm 1605] Kokenhausen 23 czerwca 1601
Autor Wiadomość
Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 22 Czerwiec 2010, 22:24    [Cytuj]

Ok, jak ładnie przetłumaczę to wrzucę to co mam :)

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 1 Lipiec 2010, 19:08    [Cytuj]

Wciąż jeszcze nie mam nazw wszystkich kornetów/kompanii walczących w bitwie, ale wrzucam to co udało się uzyskać z dobrych źródeł :) do tej pory:

Jak się okazuje, Szwedzi mieli w tej bitwie tylko 13 kornetów kawalerii – z etatowym stanem ok. 4000 ludzi – o łącznej sile 2100-2200 żołnierzy.
Lewym skrzydłem dowodził fiński pułkownik Hans Bengtsson, doświadczony żołnierz, uczestnik wojen we Francji. Pod jego komendą były kornety fińskie (5?)
Prawym skrzydłem dowodzili dwaj oficerowie inflanckiego pospolitego ruszenia – Herman Wrangel i Franz von Treiden (Treijden). Wzięli oni jednak udział w harcach na początku bitwy, gdzie Wrangel wpadł do niewoli litewskiej a Treiden został ranny i nie wziął dalszego udziału w bitwie. Na tym skrzydle możemy zidentyfikować kilka kornetów:
- pospolite ruszenie z Parnawy – von Treiden
- pospolite ruszenie z Dorpatu – Wrangel
- pospolite ruszenie z Wenden – rotmistrz Mengden – ten kornet miał mieć ok. 100 ludzi i został wysłany do walki z litewskimi harcownikami
- szwedzki kornet pod rotmistrzem Mårtenem Classonem – objął on dowództwo skrzydła po wyeliminowaniu rotmistrzów inflanckich
- szwedzki kornet pod rotmistrzem Linnvedem Klassonem
Pozostałe 3 kornety to jazda szwedzka, prawdopodobnie walcząca w drugim rzucie na skrzydłach.
Centrum zajmowała piechota, składająca się z dwóch regimentów:
- pułkownika Heinricha Liewena – stan regimentu na początku czerwca to 582 żołnierzy, oddział miał 5 kompanii
- pułkownika Michela Wachtmeistera (był to regiment Nilsa Kilja, który w tym czasie chorował i nie mógł dowodzić oddziałem) – stan regimentu na początku czerwca to 363 żołnierzy, oddział miał 4 kompanie
Oddziały te składały się żołnierzy krajowych. Nie mieli oni pik ani muszkietów, uzbrojeniem strzeleckim był bössor – ciężko to przetłumaczyć, najczęstszą formą tłumaczenia jest arkebuz (ewentualnie rusznica) – broń bardzo popularna wśród szwedzkiej piechoty tej doby. Żołnierze mieli także zaostrzone bele drewna, które zostały użyte zostały jako skuteczne ‘świńskie pióra’.

[ ODPOWIEDZ ]