Galicyjska Inicjatywa Strategiczna Strona Główna Galicyjska Inicjatywa Strategiczna
www.wojenne-planszowki.pl

Ogólnopolskie forum poświęcone
planszowym grom wojennym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kącik literatury historycznej - nowy
Autor Wiadomość
clown
Tatuś

Wysłany: 14 Marzec 2016, 14:37    [Cytuj]

OK, dzięki za info.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
[Profil] [PM]

bawarskij
Seekadett

Wysłany: 27 Kwiecień 2016, 09:36    [Cytuj]

Zouave napisał/a:
Nie czytałem i szczerze mówiąc krytyka p. Suchackiego mnie słabo interesuje. Nie powiem, że praca jest bez wad, ale jest po prostu świetna. Fajnie napisana, z dużą ilością informacji.

Też tak uważam. Praca godna polecenia, choćby ze względu na syntetyczność podania konfliktu.
[Profil] [PM] [E-mail]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 27 Kwiecień 2016, 16:59    [Cytuj]

Na pewno Autor nie skupia się na pojedynczych wydarzeniach tylko stara się je wpasować w ogólny opis tak, by coś ukazały. Dopiero po przeczytani tej pracy załapałem jak bardzo ciekawym i zarazem rozbudowanym konfliktem była ta wojna, tj. 1870-71 między Francją z Związkiem Północnoniemieckim (a nie tylko Prusami).
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej
[Profil] [PM]

Zeka
Korvettenleutnant
SMS Sava

Wysłany: 10 Maj 2016, 20:08    [Cytuj]

Dzisiaj kupiłem książkę z serii tzw. habeków Bellony - "Kosowe Pole 1389" S. Reka. Obecnie przeczytałem tylko bibliografię i wstęp, ale wydaje się, że sposób narracji będzie bardzo przyjazny czytelnikowi. Dodatkowo, wstęp się zaczyna od krótkiego przedstawienia radosnych reakcji na wieści o wielkim nad Turkami zwycięstwem.

Myślę, o ile wolno w tym momencie jakiekolwiek wnioski wysuwać, że będzie to przyzwoita praca popularyzująca średniowiecze bałkańskie.
[Profil] [PM] [E-mail] [WWW]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 10 Maj 2016, 21:33    [Cytuj]

Zeka napisał/a:
Dzisiaj kupiłem książkę z serii tzw. habeków Bellony - "Kosowe Pole 1389" S. Reka. Obecnie przeczytałem tylko bibliografię i wstęp, ale wydaje się, że sposób narracji będzie bardzo przyjazny czytelnikowi. Dodatkowo, wstęp się zaczyna od krótkiego przedstawienia radosnych reakcji na wieści o wielkim nad Turkami zwycięstwem.

Myślę, o ile wolno w tym momencie jakiekolwiek wnioski wysuwać, że będzie to przyzwoita praca popularyzująca średniowiecze bałkańskie.

Coś dla Wojtka Szasta ;-)
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej
[Profil] [PM]

Zeka
Korvettenleutnant
SMS Sava

Wysłany: 11 Maj 2016, 14:36    [Cytuj]

W takim wypadku należałoby jeszcze sięgnąć do pracy Ilony Czamańskiej i Jana Leśnego "Bitwa na Kosowym Polu 1389". Problemów z dostępnością nie powinno być, ponieważ w minionym roku pozycja ta została wznowiona (pierwsze wydanie to 1994 r.).

leliwa
Keleustes
Pułkownik pospolitaków lubelskich

Wysłany: 11 Maj 2016, 18:08    [Cytuj]

Widziałem w ofercie Wydawnictwa Poznańskiego razem z Wojnami Dżyngis Chana.
And it's room for the bonnets of Bonny Dundee!
Stara piosenka jakobicka w wersji Waltera Scotta
[Profil] [PM] [E-mail]

Zeka
Korvettenleutnant
SMS Sava

Wysłany: 11 Maj 2016, 19:20    [Cytuj]

Tak, to oni wydali.
Przy okazji pochwalę się książką, może niewojenną, ale mniemam, że lektura będzie ciekawa: Marcin Czyżniewski, Idee w polityce Vaclava Klausa.

romanrozynski
Premier-maître

Wysłany: 8 Lipiec 2016, 00:35    [Cytuj]

Moja recenzja nowej pracy Witold Biernacki​ego o Łojowie już on-line (od str. 188) http://wceo.com.pl/images...HW%201-2016.pdf

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 14 Lipiec 2016, 16:48    [Cytuj]

A ja czytam pracę gen. Roberta Doughty'ego "The Breaking Point." Praca o bitwie o Sedan w 1940 roku. Kolejna o tej samej tematyce. Dotarłem do opisu działań Francuzów do momentu szturmu za Mozę. Ciekawe informacje o działaniach francuskiej kawalerii w Ardenach. Działania niemieckiego XIX Korpusu Zmotoryzowanego do momentu szturmu moim zdaniem są lepiej opisane w pracy Friesera "Legenda Blitzkriegu".

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

Zeka
Korvettenleutnant
SMS Sava

Wysłany: 5 Sierpień 2016, 13:44    [Cytuj]

U mnie zaś historia architektury: "Сталинские небоскребы. От Дворца Советов к высотным зданиям", a potem S. Petersburg w wieku XVIII.

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 10 Sierpień 2016, 21:17    [Cytuj]

Simon Sebag Montefiore: Romanowowie 1613-1917. Dużo romansów i seksu, ale to raczej praca o dynastii a nie o wojnach czy gospodarce. Bardzo ciekawie napisany przekrój przez nieco ponad 300 lat panowania dziwnej dynastii. Dziwnej, bo głównie rosyjsko-niemieckiej. Można sobie wyrobić zdanie na temat poszczególnych władców, za wyjątkiem Iwana VI, który panował jako malutkie dziecko przez 2 lata, póki ciotka Ela go nie kazała aresztować. I porażający antysemityzm Mikołaja II i części jego totumfackich. Zaczynam rozumieć, dlaczego cesarstwo upadło. Rządził nim człowiek o mentalności gówniarza i caryca, która nie wiedziała, w którą stronę się przechyli mentalnie. I ciekawe sformułowanie Katarzyny II o Polakach - oczywiście same "superlatywy". Jakby jej imperium było doskonałe i rządzone przez ludzi kryształowo uczciwych.

Warto przeczytać.

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 10 Marzec 2017, 18:06    [Cytuj]

Kupiłem "Orszę 1514" Piotra Drożdża z serii HB. O bitwie może 1/10 książki. Rozczarowanie.

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

romanrozynski
Premier-maître

Wysłany: 12 Marzec 2017, 18:13    [Cytuj]

Zouave napisał/a:
Kupiłem "Orszę 1514" Piotra Drożdża z serii HB. O bitwie może 1/10 książki. Rozczarowanie.

:roll:
Trzeba było choćby do dyskusji na historycy.org zajrzeć, na mównicy mają syf jak w polskim sejmie ale o książkach od czasu do czasu coś mądrego napiszą. O bitwie pod Orszą, a właściwie problemach z lokalizacją pola walki ciekawy artykuł masz tu:
https://www.academia.edu/...acji_in_Polish_

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 12 Marzec 2017, 21:26    [Cytuj]

Dzięki. Nie lubię historyków.org, bo pełno tam przemądrzałych. Ciekawie o szczegółach pisze A. Łogin, na wiki.ru są odnośniki.

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

[ ODPOWIEDZ ]