Galicyjska Inicjatywa Strategiczna Strona Główna Galicyjska Inicjatywa Strategiczna
www.wojenne-planszowki.pl

Ogólnopolskie forum poświęcone
planszowym grom wojennym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Armia Imperium Rosyjskiego
Autor Wiadomość
Michał_86
Quartier-maître de 1ère classe

Wysłany: 25 Lipiec 2011, 22:26   Armia Imperium Rosyjskiego [Cytuj]

Witam

Czy byłby ktoś w stanie podać dokładny skład (do każdej kompani) rosyjskich korpusów?

Interesują mnie:
- Samodzielny Korpus Kaukazu
- Samodzielny Korpus Syberyjski
- Samodzielny Korpus Orenburski

Pozostałe korpusy już mam i mogę je tu za kilka dni umieścić w takiej formie:
http://niehorster.orbat.c...kiev/_kiev.html

Liczę że wspólnie uda nam się ustalić 100% Armii Imperium Rosyjskiego z lat 1853-1856.
[Profil] [PM] [E-mail]

Archanioł
[Usunięty]

Wysłany: 26 Lipiec 2011, 17:19    [Cytuj]

Poszukam, ale tak dokładnie to nie wiem czy znajdę.

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 28 Lipiec 2011, 14:53    [Cytuj]

Samodzielny Korpus Kaukaski składał się z:
19, 20 i 21 dywizji piechoty, każda miała mieć dwa regimenty liniowe, dwa regimenty lekkie i brygadę (?) grenadierów. Korpus wsparty był także dragonami i Kozakami.

Tu z kolei wymienione są wszystkie korpusy kozackie:
http://www.zum.de/whkmla/...sacksenc19.html

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 30 Lipiec 2011, 14:31   Re: Armia Imperium Rosyjskiego [Cytuj]

Michał_86 napisał/a:
Witam

Czy byłby ktoś w stanie podać dokładny skład (do każdej kompani) rosyjskich korpusów?

Interesują mnie:
- Samodzielny Korpus Kaukazu
- Samodzielny Korpus Syberyjski
- Samodzielny Korpus Orenburski

Pozostałe korpusy już mam i mogę je tu za kilka dni umieścić w takiej formie:
http://niehorster.orbat.c...kiev/_kiev.html

Liczę że wspólnie uda nam się ustalić 100% Armii Imperium Rosyjskiego z lat 1853-1856.

W pracy Bogdanowicza (Wostocznaja Wajna 1853-56 godow) są dość dokładne składy, ale co do etatów to po pierwsze autor nie schodzi do poziomu roty, a po drugie to po co tak bardzo się "zniżać"?

Przynajmniej w 1854 w trakcie kampanii korpus nie był podstawową jednostką taktyczną, gdyż Rosjanie mocno "mieszali" tworząc nawet w ramach korpusów osobne kolumny.

Jak dla mnie schodzenie w OdeB do roty jest niepotrzebne.
Składu wspomnianych przez Ciebie korpusów nie mam, ale jak by się uparł, to u Bogdanowicza połączonego z Wiskowatowem na 100 % znajdzie skład do pułku i co ważniejsze do brygady artylerii.

Co do pytania (w temacie Grochowa) o artylerię pozycyjną, to fajnie tłumaczą genezę autorzy pracy o taktyce armii rosyjskiej w epoce Napoleońskiej (Panowie Żmodikow).

Artylerię już w XVIII wieku (podział został na pewno do Wojny Krymskiej) dzielono na lekką (armaty mniejszego wagomiaru - w Wojnie 1853-56 6 funtów - i 1/4-pudowe jednorogi) oraz na pozycyjną (batierejnaja) czyli wg naszych współczesnych wyobrażeń ciężką, złożoną z armat większego wagomiaru - 12 -funtowe w latach 1853-56 i 1/2-pudowe jednorogi.
O ile dobrze pamiętam, to geneza związana była z podziałem artylerii na bezpośrednio wspierającą piechotę i służącą do ostrzału umocnień (stąd to "batieriejnaja" - pozycyjna.

Dodatkowo w Wojnie Krymskiej w artylerii lekkiej (wcześniej w artylerii piechoty chyba, bo doszło zdaje się tylko do zmiany nomenklatury) "kompanie"/"plutony" artylerii dzieliły się na "większej proporcji" i "mniejszej proporcji" - ten sam wagomiar, tylko inna laweta (lżejsza/cięższa) i inna lufa (krótsza/dłuższa).
Wg etatów wojennych każda bateria artylerii lekkiej miała posiadać 4 lufy 6 funtów proporcji mniejszej, 4 lufy 6 funtów proporcji większej i 4 jednorogi 1/4 puda.

Jak studiuje się OdeB do Almy/Bałakławy/Inkermanu (a tylko przez to przebrnąłem z uwagi na grę, reszty póki co nie zgłębiałem), to istotne jest nie to, ile w batalionie było rot piechoty, bo to było oczywiste, że w każdym muszkieterskim i jegierskim było ich po cztery), tylko ile w baterii lekkiej było armat mniejszej i większej proporcji.

Wracając do Twojego pytania, to wieczorem postaram się przebrnąć przez prace Bogdanowicza i Wiskowatowa i ustalić stan korpusów samodzielnych.

Kadrinazi napisał/a:
Tu z kolei wymienione są wszystkie korpusy kozackie:
http://www.zum.de/whkmla/...sacksenc19.html
[/quote]

Autorowi chodziło raczej o wojska kozackie, a nie o korpusy.
Takich to raczej n ie było.
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej
[Profil] [PM]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 30 Lipiec 2011, 16:39    [Cytuj]

http://marksrussianmilita...nfo/V19ORG.html

Separate Caucasus Corps:

Reserve Grenadier Brigade: Georgia Grenadiers and Erivan Carabiniers.

20th Infantry Division - 1st Brigade: Tenginsk and Navaginsk Infantry.
2nd Brigade: Kabarda and Kura Jägers.

21st Infantry Division - 1st Brigade: Apsheron and Field Marshal the Prince of Warsaw, Graf Paskevich of Erivan’s Infantry.
2nd Brigade: Tiflis and Mingrelia Jägers.

The Grenadier and Carabinier regiments had three active battalions, one reserve battalion, one noncombatant company, and one invalid company [invalidnaya rota]. The Infantry and Jäger regiments had four active battalions, one reserve battalion, one noncombatant company, and one invalid company (29).

11 March 1842 - The Reserve battalions of the 19th and 20th Infantry Divisions established on 14 June, 1841, were named sixth Reserve battalions to distinguish them from the already existing fifth Reserve battalions. The Replacement [Zapasnye] battalions of these Divisions were ordered to be disbanded (53).

11 April 1843 - The Kabarda Jäger Regiment was ordered to be named General-Adjutant Prince Chernyshev’s Jäger Regiment [Yegerskii General-Adyutanta Knyazya Chernysheva polk] (55).

20 February 1845 - For the Separate Caucasus Corps [Otdelnyi Kavkazskii Korpus] it was ordered that four new regiments be established: the Daghestan [Dagestanskii] and Imeretia [Imeretinskii] Infantry Regiments, and the Samur [Samurskii] and Kartala [Kartalinskii] Jäger Regiments. These were to form the 21st Infantry Division (61).

8 June 1845 - The Kura Jäger Regiment was named General-Adjutant Prince Vorontsov’s Jäger Regiment [Yegerskii General-Adyutanta Knyazya Vorontsova polk] (64).

21 September 1845 - The Samur Jäger Regiment was renamed the Samur Infantry Regiment; the Kartala Jäger Regiment was renamed the Stavropol [Stavropolskii] Jäger Regiment; the Imeretia Infantry Regiment was renamed the Kuban [Kubanskii] Jäger regiment (66). Subsequently, divisions and brigades were organized as follows:

19th Infantry Division - 1st Brigade: Tenginsk and Navaginsk Infantry.
2nd Brigade: Stavropol and Kuban Jägers.

20th Infantry Division - 1st Brigade: Apsheron and Daghestan Infantry.
2nd Brigade: General-Adjutant Prince Chernyshev’s and General-Adjutant Prince Vorontsov’s Jägers.

21st Infantry Division - 1st Brigade: Field Marshal the Prince of Warsaw, Graf Paskevich of Erivan’s and the Samur Infantry.
2nd Brigade: Tiflis and Mingrelia Jägers (67).

6 September 1846 - It was directed that Caucasian Line Battalions No 1 through No 6 [Kavkazskie Lineinye battalions No 1 — No 6] be assigned to the 1st Brigade of Caucasian Line Battalions [1-ya brigada Kavkazskikh Lineinykh batalionov], and that Caucasian Line Battalions No 7 through No 13 be assigned to the 2nd Brigade (71).

4 September 1854 - 1) It was ordered that for each of the two regiments of the Caucasus Reserve Grenadier Brigade and for each of the twelve regiments of the 19th, 20th, and 21st Infantry Divisions there was to be formed one replacement [zapasnyi] battalion, or a total of fourteen replacement battalions.

2) From the fourteen replacement battalions of the Caucasus Corps there were to be formed three replacement brigades [zapasnyya brigady], placing:
a) In the lst Brigade, the six replacement battalions belonging to the two regiments of the Caucasus Grenadier Brigade and the four regiments of the 19th Infantry Division.
b) In the 2nd Brigade, the four replacement battalions belonging to the four regiments of 20th Infantry Division.
c) In the 3rd Brigade, the four replacement battalions belonging to the four regiments of 21st Infantry Division (88).

16 December 1849 - The following organization was confirmed:

Caucasus Artillery Division:

Caucasus Field Artillery Brigade - Battery No 1 Battery - as before.
- Battery No 2 Battery - ex-Mountain No 2 Battery.
- Light No 1 Battery - as before.
- Mountain No 1 Battery - as before.

19th Field Artillery Brigade - Battery No 3 Battery - ex-Battery No 2 Battery.
- Light No 2 Battery - as before.
- Light No 3 Battery - as before.
- Light No 4 Battery - ex-Light No 2 Battery of the 20th Brigade.
- Mobile Replacement Park - ex-Mobile Replacement Park of the 20th Brigade.

20th Field Artillery Brigade - Battery No 4 Battery - ex-Battery No 3 Battery of the 20th Brigade.
- Light No 5 Battery - ex-Mountain No 3 Battery of the 19th Brigade.
- Light No 6 Battery - ex-Light No 5 Battery of the 20th Brigade.
- Mountain No 2 Battery - ex-Mountain No 4 Battery of the 20th Brigade.

21st Field Artillery Brigade - Battery No 5 Battery - ex-Battery No 3 Battery of the 21st Brigade.
- Light No 7 Battery - ex-Light No 6 Battery of the 21st Brigade.
- Mountain No 3 Battery - ex-Mountain No 5 Battery of the 21st Brigade.
- Mountain No 4 Battery - ex-Mountain No 6 Battery of the 21st Brigade.
- Mobile Replacement Park - as before (208).

6) The 8th Pioneer Battalion was renamed the Caucasus Sapper Battalion [Kavkazskii Sapernyi batalion] (233).

14 March 1830 - 1) The 1st, 2nd, and 3rd Reserve Sapper Battalions were ordered to have two Sapper companies and two Miner companies [Minernyya roty], similar to the Grenadier Sapper Batalion.

2) The 1st through 5th Sapper Battalions, Caucasus Sapper Battalion, and Lithuania Sapper Battalion were to keep their current organization, having one Sapper company and three Pioneer companies.

3) Pontoon sections were to be found in the Grenadier, 1st through 5th, and Lithuania Sapper Battalions, while the Caucasus Sapper Battalion was to remain with a Pontoon half-park (235).

Kawalerię przepatrzyłem pobieżnie, z reszty trzeba powydłubywać dane.

Pozdrawiam.
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej
[Profil] [PM]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 30 Lipiec 2011, 22:35    [Cytuj]

http://history.scps.ru/crimea/bogdan-app04.htm

Trzeba grzebać w przypisach od rozdziału XXXIX.

Przy czym tak jak pisałem dla Rosjan korpus nie był podstawowa jednostka taktyczną - dla realizacji poszczególnych operacji tworzono kolumny (otriad', ale też i kołonna) często mieszając jednostki z różnych korpusów.

Jeśli nie znasz rosyjskiego, to chętnie pomogę w tłumaczeniu.

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

[ ODPOWIEDZ ]