Galicyjska Inicjatywa Strategiczna Strona Główna Galicyjska Inicjatywa Strategiczna
www.wojenne-planszowki.pl

Ogólnopolskie forum poświęcone
planszowym grom wojennym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bitwa pod Grochowem-Białołęką, 20-25. II. 1831 r.
Autor Wiadomość
Bavarsky
[Usunięty]

Wysłany: 19 Wrzesień 2009, 11:06   Bitwa pod Grochowem-Białołęką, 20-25. II. 1831 r. [Cytuj]

Rozpoczynam projekt:

Bitwa pod Grochowem-Białołęką, działania w dniach 20-25. II. 1831 r.

Pozdr.
B.

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 19 Wrzesień 2009, 11:07    [Cytuj]

Skala - batalion pieszy, pułk jazdy, bateria artylerii.

Zasady - zmodyfikowane zasady Wojny Krymskiej.
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej
[Profil] [PM]

Bavarsky
[Usunięty]

Wysłany: 19 Wrzesień 2009, 11:13    [Cytuj]

Odnośnie działań pod Grochowem odsyłam do tematu:
http://www.gis.manewry.vdl.pl/viewtopic.php?t=1758
http://www.gis.manewry.vdl.pl/viewtopic.php?t=1421
http://www.gis.manewry.vdl.pl/viewtopic.php?t=1747

Odnośnie działań pod Białołęką odsyłam do tematu:
http://www.gis.manewry.vdl.pl/viewtopic.php?t=1737

Pozdr.
B.

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 29 Lipiec 2010, 13:48    [Cytuj]

Z dotychczasowej gry w Almę wynika dla mnie wniosek, że po pewnych, wcale niezbyt wielkich zmianach system nada się do Wojny 1831 (i do bitew okresu napoleońskiego także).

Stąd uprzejma prośba do Bavarskiego o pomoc w kompletowaniu danych oddziałów (dokładne OdeB włącznie z liczebnością) oraz w ustawieniu scenariusza.

Mapa testowa w sumie już jest.
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej
[Profil] [PM]

Bavarsky
[Usunięty]

Wysłany: 5 Sierpień 2010, 09:06    [Cytuj]

Ad. Grochów i Białołęka.

Dotarłem Sławku do dwóch tomów [z czterech] tj. 1 i 3, Pamiętników Generała Prądzyńskiego które zostały opracowane przez Bronisława Gembarzewskiego na początku wieku.

W tomie 1, jest cały rozdział poświęcony wspomnianym bitwom i działaniom wojennym. Pan jenerał Prądzyński, zamieścił również we wcześniejszych rozdziałach dokładne stany wojska rosyjskiego.
Poniżej przedstawiam takowe OdB Armii Czynnej Dybicza w dniu inwazji na KP, jak i WP. [zdjęcia pochodzą z mojej biblioteczki]

Wybaczyć proszę że bez stosownego opisu:

[1]

[2]

[3]

[4]

[5]

Niebawem przedłożę wyniki swojej pracy, cz w załączonym pdf'ie.

Pozdr.
B.

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 5 Sierpień 2010, 09:08    [Cytuj]

Ja też znalazłem wspomnienia, ale przez nie nie brnąłem jeszcze.

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

Bavarsky
[Usunięty]

Wysłany: 5 Sierpień 2010, 09:11    [Cytuj]

Tak, ale powyższe opracowane przez Gembarzewskiego składa się z czterech wolumenów [są aneksy w postaci rozkazów i innych materiałów źródłowych], których brak w pierwotnym jednotomowym wydaniu z końca XIX wieku.

Pozdr.
B.

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 5 Sierpień 2010, 09:12    [Cytuj]

Jest cacy w każdym bądź razie.
Pozostawałoby skończyć mapę i zrobić żetoniki.

Jak tylko wyrobię sie z Zachodem 1914 i z Inkermanem do testów, to zabiorę się za te dwie poąłczone bitwy.

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

Michał_86
Quartier-maître de 1ère classe

Wysłany: 26 Lipiec 2011, 18:36    [Cytuj]

Mam kilka pytań

Co to była artyleria pozycyjna oraz konna artyleria pozycyjna?
[Profil] [PM] [E-mail]

Michał_86
Quartier-maître de 1ère classe

Wysłany: 3 Sierpień 2011, 10:29    [Cytuj]

Jakby ktoś nie wiedział to artyleria pozycyjna to artyleria elitarna / wyborowa, służyli w niej doświadczeni żołnierze posiadający dobry sprzęt.

Poniżej zrobiłem OdeB Armii Królestwa Polskiego na rok 1831, na podstawie zdjęć z książki podanych wyżej:

Wikipedia podaje że były też inne jednostki, jakieś milicyjne... chciałem tutaj umieścić 100% Armii Królestwa więc czekam na wytknięcie braków czy błędów.
[Profil] [PM] [E-mail]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 3 Sierpień 2011, 11:24    [Cytuj]

Nie w armii rosyjskiej.
Tu podział przebiegał wg innych kryteriów.
Odpisałem Ci w temacie Armii Rosyjskiej na Krymie.

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

leliwa
Keleustes
Pułkownik pospolitaków lubelskich

Wysłany: 3 Sierpień 2011, 12:45    [Cytuj]

Generalnie artyleria pozycyjna była artylerią cięższych wagomiarów niż zwykła artyleria piesza.

Co do poziomu artylerii Królestwa Polskiego to generalnie był bardzo wysoki, niezależnie od tego czy była to artyleria pozycyjna, lekka, czy konna.

Poza tym w Królestwie mielismy też zdaje się kompanię rakietników, użytą np pod Grochowem.

Ten schemat jest dobrym wyjściem, ale oczywiście w czasie powstania nastąpiło znaczne powiększenie wojska stałego, nie mówiąc o formowaniu formacji ochotniczych (pułki piesze i konne formowane przez poszczególne województwa).
And it's room for the bonnets of Bonny Dundee!
Stara piosenka jakobicka w wersji Waltera Scotta
[Profil] [PM] [E-mail]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 3 Sierpień 2011, 18:21    [Cytuj]

W armii carskiej podział biegł wg kryterium wagomiaru i chyba przeznaczenia.
Artyleria lekka była przeznaczona do bezpośredniego towarzyszenia piechocie.

Zresztą czytając XIX-wieczne prace o Wojnie Krymskiej napotykamy się tylko na określenie batieriejnaja batierieja, a nie tiażełaja batierieja.

Co do poziomu fachowego, to różnie było w armii carskiej, wcale nie zawsze tak super.

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

Bavarsky
[Usunięty]

Wysłany: 4 Sierpień 2011, 19:24    [Cytuj]

leliwa napisał/a:

Ten schemat jest dobrym wyjściem, ale oczywiście w czasie powstania nastąpiło znaczne powiększenie wojska stałego, nie mówiąc o formowaniu formacji ochotniczych (pułki piesze i konne formowane przez poszczególne województwa).

W tym miejscu niezastąpionym źródłem są stany podane w czterech wolumenach, Źródeł do powstania listopadowego... pod red. Bronisława Pawłowskiego.

[ ODPOWIEDZ ]