Galicyjska Inicjatywa Strategiczna Strona Główna Galicyjska Inicjatywa Strategiczna
www.wojenne-planszowki.pl

Ogólnopolskie forum poświęcone
planszowym grom wojennym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Weteran w czasie przyszłym
Autor Wiadomość
RyTo
Kybernetes

Wysłany: 27 Grudzień 2009, 10:39   Weteran w czasie przyszłym [Cytuj]

Po tym, jak 12-ty numer został udostępniony, teraz kolejne niespodzianki. Chcielibyśmy - my, redakcja :) - zasięgnąć języka opinii publicznej względem ewentualnych zmian w piśmie. Oczywiście, język opinii publicznej ("j.o.p.") może wypowiadać się na temat każdego numeru i każdego tematu, tym razem jednak jest kilka konkretnych kwestii do rozstrzygnięcia. Każdy może wziąć udział w dyskusji - autorzy i czytelnicy pospołu.

Z jaką częstotliwością Weteran powinien się ukazywać? Np. co dwa miesiące? Co trzy? Nieregularnie :P ?

Jaką powinien mieć objętość w ilości stron?

Czy obecny kształt pisma jest zadowalający? Pod jakim względem? Co mogłoby zmienić się na lepsze?

Czy chętnie zobaczyłbyś dodawane do pisma mini-gry?

Jest pomysł, aby usztywnić zawartość każdego numeru - zmniejszyć ilość recenzji gier do góra dwóch, trzech - za to pojawiłyby się w większej ilości artykuły innego rodzaju. Teksty o historii, felietony, AARy, recenzje książek, relacje z konwentów (jeśli akurat jakiś się odbył). Byłyby więc stałe działy działające w każdym numerze. To oczywiście wymaga przeprowadzenia określonych zmian.

Co "j.o.p." na to?

profes79
[Usunięty]

Wysłany: 27 Grudzień 2009, 11:09    [Cytuj]

Wydaje mi sie, ze jako dwumiesiecznik sprawdza sie znakomicie.
Objetosciowo jak do tej pory byl ok.
Ksztalt pisma jest zadowalajacy
Mini - gry...hm, mieszane uczucia mam co do tego :)
usztywnienie zawartosci - ok; zwlaszcza ze powoli koncza sie gry do recenzowania :P

clown
Tatuś

Wysłany: 27 Grudzień 2009, 11:31    [Cytuj]

Cytat:
Wydaje mi sie, ze jako dwumiesiecznik sprawdza sie znakomicie.
Objetosciowo jak do tej pory byl ok.

Za dwa miesiące będziesz miał znowu 3-4 recenzje gier. To trochę za mało. W przypadku kwartalnika ich ilość można zwiększyć dwukrotnie, nie poganiając jednocześnie autorów.
Objętościowo ostatni numer był za mały w porównaniu do poprzednich, ale czemu się dziwić - ciężko coś szybko sklecić co dwa miesiące za darmo :P
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
[Profil] [PM]

Archanioł
[Usunięty]

Wysłany: 27 Grudzień 2009, 15:52    [Cytuj]

Jasno sobie trzeba powiedzieć, że przy aktywnie piszących 3 osobach dwumiesięcznika nie da się utrzymać. Trzeba się określić co do tego czego chcemy. Jak dla mnie, Weteran to przede wszystkim e-zin o grach. Minimum więc 4-5 recenzji musi być. Najlepiej 6. Co dwa miesiące to nie będzie o czym pisać. Bo raz, że nie pogramy a dwa kiedy pisać?
Kwestia druga to co jeszcze? Jakie felietony czy artykuły oraz recenzje powinny być w Weteranie? Wydaje mi się, że na pewno powinniśmy wrzucić ze 3-4 recenzje książek o tematyce historycznej. AAR-y, jakieś teksty o historii czy militariach też. Ale tych artykułów powinno być mniej niż recenzji, ewentualnie tyle samo.
Co do liczby stron to jestem zdania, że ograniczenia czy limity są zbędne.

Piotr
Grossadmiral
S.M.S. Graudenz

Wysłany: 27 Grudzień 2009, 19:20    [Cytuj]

Nieśmiało chciałbym dodać iż ze spotkań płockich można byłoby "wykrzesać" kilka AAR-ów. :roll:

alensztajner

Wysłany: 27 Grudzień 2009, 20:38    [Cytuj]

Patrząc na realne możliwości myślę, że kwartalnik to optimum. W sam raz tyle czasu aby zbadać, napisać i zgromadzić odpowiednią ilość materiału.

Odpowiednia ilość materiału - myślę, że około 50 stron (więcej będzie trudno z powodów, o których wspomniał Archanioł). Ostatni Weteran jest za krótki.

Kształt pisma pod względem graficzno-edytorskim jest jak najbardziej ok. Kolorów nie za dużo, w sam raz. Wszystko jest czytelne, praktyczne aż do bólu. Mi to odpowiada.

Mini-gry - stanowczo przeciw. Moim zdaniem będzie to kierowanie i tak szczupłych sił na niewłaściwy odcinek frontu.

W Weteranie powinny przeważać recenzję gier. W miarę możliwości powinno być ich 4-5/numer. Poza tym może być: 1 AAR, 1-2 recenzje książek, 1 artykuł "wolny" typu przemyślenia z nad planszy, coś o mechanice gier, ewentualnie jakieś ciekawe relacje z odwiedzonych pól bitewnych, czy konwentów, na koniec 2-3 strony o najciekawszych zapowiedziach/nowościach.

Darth Simba
[Usunięty]

Wysłany: 27 Grudzień 2009, 21:05   Re: Weteran w czasie przyszłym [Cytuj]

To i ja się wypowiem :razz:

Częstotliwość: kwartalnik;

Objętość: circa 40 stron to max;

Kształt pisma: zadowalający: Myślę, że zmiana na kształt okrągły czy trapezowy raczej nie przysłuży się :mrgreen:

Mini gry: hmmmm... Raczej nie; Wątpię, żeby były wolne moce przerobowe, które można by rzucić do opracowywania jakichkolwiek gier, nawet w formacie A5.

Stała zawartość: tu bym ustalił jakieś "widełki" czego ile, żeby potem nie było pretensji, że miało być: 3 recenzje, 2 AAR - y, i 1 artykuł, a było: 2 recenzje, 1 AAR, i 4 artykuły.

Archanioł
[Usunięty]

Wysłany: 27 Grudzień 2009, 23:47    [Cytuj]

Cytat:
Nieśmiało chciałbym dodać iż ze spotkań płockich można byłoby "wykrzesać" kilka AAR-ów.

Piotruś, zachęcam zatem do pisania :)

Cytat:
Odpowiednia ilość materiału - myślę, że około 50 stron (więcej będzie trudno z powodów, o których wspomniał Archanioł). Ostatni Weteran jest za krótki.

między 40 a 50 też wydaje mi się dobrze :)

RyTo
Kybernetes

Wysłany: 28 Grudzień 2009, 10:32    [Cytuj]

Aby podbechtać nieco potencjalnych autorów:

(to nie ostatnie słowo)

Dziękuję za odpowiedzi - czekam na jeszcze :D

alensztajner

Wysłany: 28 Grudzień 2009, 20:21    [Cytuj]

No dobra, to czy przyjąłbyś recenzję Here I Stand lub Ścieżek? Jeśli tak, to na ile ma być znaków i na kiedy mam się wyrobić?

RyTo
Kybernetes

Wysłany: 28 Grudzień 2009, 23:39    [Cytuj]

To nie jest kwestia ilości znaków. Wcześniej pisałem o 2, 3 recenzjach na numer - można by tak, jeśli byłyby one duże - w rodzaju "temat numeru". Nie ma jednak (i nie sądzę, aby był kiedykolwiek) odgórnego nakazu w temacie "jak pisać".

Chętnie zamieścimy recenzje gier, które wymieniłeś.

Istotne jest natomiast dołączenie informacji typu zawartość pudełka z grą, strona internetowa wydawcy/BGG, ocena ogólna/grafika/merytoryka itd. w skali od 1 do 10 - tak jak próbujemy to robić od kilku co najmniej numerów :)

Dobrze mieć też zdjęcia od recenzenta. To najzwyczajniej ułatwia pracę i sprawia, że nie ma potrzeby pokazywania czasem ogólnie znanych z sieci zdjęć.

Jeśli wygra koncepcja dwumiesięcznika - materiały będą potrzebne na koniec pierwszego tygodnia lutego. Jeśli kwartalnika - koniec pierwszego tygodnia marca.

Wiem, że autorzy poprzednich artykułów historycznych mieli zamiar kontynuować swoje teksty - np. Zulus o kampaniach nadrzecznych. Nikt z nas nie pisze tutaj "zawodowo", być może więc przejście na kwartalnik ułatwiłoby dokończenie poważnych tekstów?

Można również zadać pytanie, jakie polski gracz - taki jak ja albo ktokolwiek inny - ma możliwości w graniu w nowości przez dwa miesiące. Tak, czy owak, potrzebujemy nowych piór :D

profes79
[Usunięty]

Wysłany: 28 Grudzień 2009, 23:46    [Cytuj]

Ja zapewne dam rade wrocic do pisania jak mi sie nieco uspokoi w szkole. Mam caly czas w planach recenzje Fields of Fire do ktorego znowu wrocilem. Artykulow historycznych sie pisac nie podejmuje.

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 28 Grudzień 2009, 23:59    [Cytuj]

Zulus nie zapomniał o kampaniach nadrzecznych, tylko ma inne priorytety (m.in. tworzenie gry).
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej
[Profil] [PM]

RyTo
Kybernetes

Wysłany: 29 Grudzień 2009, 00:12    [Cytuj]

Nikt nie mówi, że zapomniałeś - po prostu posłużyłeś za przykład :oops: Trzy miesiące oznacza nieco więcej czasu na spotkanie się z kolegą i zagranie w "tą nową grę", albo miesiąc więcej na sprawdzenie źródeł do artykułu o Grekach w Indiach. Teoretycznie owocuje to większą ilością artykułów.

Napisanie dobrej rzeczy wymaga czasu, to zrozumiałe. Dwunasty numer cierpi jednak nieco na niedobór tekstów, stąd moje zastanawianie się nad formą kwartalnika.

Trzeba będzie oplakatować kilka miast w ramach kampanii promocyjnej. Może też gra o obliczaniu paraboli pocisku artyleryjskiego zwróci szerszą opinię planszówkowców :P ?

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 29 Grudzień 2009, 00:15    [Cytuj]

Ryśku poczułem się przywołany do tablicy, ale żadną miarą nie zbesztany :razz:
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej
[Profil] [PM]

[ ODPOWIEDZ ]