Galicyjska Inicjatywa Strategiczna Strona Główna Galicyjska Inicjatywa Strategiczna
www.wojenne-planszowki.pl

Ogólnopolskie forum poświęcone
planszowym grom wojennym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[Kircholm] Trzciana 1629
Autor Wiadomość
Zeka
Korvettenleutnant
SMS Sava

Wysłany: 1 Lipiec 2007, 11:46    [Cytuj]

Witold Janik napisał/a:
Co tam słychać z Trzcianą, chłopaki!

Witam na forum ;)

Witaj, spotykamy się i na tym forum :smile: Co do Trzciany - temat nieco zamarł, ale mam nadzieję, że się teraz ożywi. Myślę, że mogłoby z tego wyjść ciekawe rozszerzenie "Kircholmu".
[Profil] [PM] [E-mail] [WWW]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 1 Lipiec 2007, 11:50    [Cytuj]

Ja też na to liczę.
Po prostu nie wyrabiam, a i tak Panowie macie o niebo większą wiedzę w temacie jak ja.
Moge obiecać, że zrobię Wam mapę.
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej
[Profil] [PM]

Zeka
Korvettenleutnant
SMS Sava

Wysłany: 1 Lipiec 2007, 11:54    [Cytuj]

W sumie z mapą, z technicznego punktu widzenia, byłby największy problem. Żetony jakieś mogę w miarę szybko zrobić (ostatnio robiłem żetony z okresu powstania Karadziordzia).

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 1 Lipiec 2007, 11:56    [Cytuj]

Mapa jest prosta jak metr drutu w kieszeni i w swojej skromnej estetyce moge ją zrobić w jeden wieczór.
Do Panzerfana mi daleko, ale grywalne będzie.
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej
[Profil] [PM]

Witold Janik
szpieg z Krainy Deszczowców

Wysłany: 1 Lipiec 2007, 12:39    [Cytuj]

Sławku, nie zajmę się do 2009 roku conajmniej ;) Wiesz, ile na głowie mam swoich rzeczy...

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 1 Lipiec 2007, 12:43    [Cytuj]

Mapę da Sławomirowa Brytania, żetony Zeceviciowa Hameryka. Ty tylko dasz testy.
Ale że nie masz czasu, to ja wiem. :wink:

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 3 Wrzesień 2007, 10:01    [Cytuj]

Zulu von Auffenberg napisał/a:

:arrow: piechota szwedzka działa wg zasad zreformowanych - zwiększamy dwukrotnie siłę ognia piechoty, pozostawiajć taką samą siłę walki wręcz - trzeba przekonstruować tabelkę dodając jej kolejne kolumny, uwzględniające zwiększoną siłę ognia szwedzkich piechurów,
:arrow: dodajemy Szwedom komendy muszkieterów - niewielkie oddziału złożone z samych muszkieterów, mające zwiększoną ruchliwość (ułatwiony ruch jak tyralierze w Waterloo???),
:arrow: piechota austriacka działa jak piechota szwedzka w Kircholmie, czyli kontrmarszem go,

Wszelkie propozycje mile widziane, na razie dopiero zaczynam się tak naprawdę wgryzać w epokę. :mrgreen:

Jeżeli miałyby to być zasady dotyczące Trzciany - szwedzka piechota tam tylko uciekała, bo zaledwie co dziesiąty muszkieter miał zapalony lont w marszu. Niewielki oddział samodzielny (bez pikinierów) wziął chyba udział w walkach, ale na tle ilości szwedzkiej jazdy jego udział byż znikomy.
Austriacka piechota nie wzięła udziału w bitwie, kirasjerzy i arkebuzerzy austriaccy tylko w pierwszej fazie -potem ich fryzy nie dawały rady w pościgu :grin:

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 29 Czerwiec 2008, 13:04    [Cytuj]

Odgrzebię staroć, a co tam :)
Poniżej (co prawda po angielsku, bo z lenistwa nie chce mi się tłumaczyć) ODB armii szwedzkiej w tej bitwie:

CinC
King Gustav II Adolf of Sweden

The Vanguard: Fieldmarshal Herman Wrangel
Wulf Heinrich von Baudissin’s regiment: 1150 men in 12 companies
Hans Ekholt’s Finnish squadron: 561 men in 5 companies
Hans Wrangels squadron: 450 men in 4 companies
Total: 2161 Cavalry

The Battle: Colonel Zacharias Pauli
Zacharias Pauli's Swedish-German squadron: 308 men in 3 companies
Reinhold Anrep's Finnish squadron: 300 men in 3 companies
Total: 708 Cavalry

The Rearguard: Rhinegraf Otto Ludwig
Rheingraf Otto Ludwig’s regiment: 1450 men 12 companies
Christofer von Hünicken's regiment: 500 men in 5 companies
Total of
1950 cavalry
50-60 musketeers
10 'leather cannon'

The bagage train and the artillery
Guard cuirassiers: 250 men in 2 companies
(The Fieldmarshall’s company led by Francois de Sacin and Lassla von Oppel’s compay)
Johann Streiff von Launensteins squadron: 500 men in 5 companies
Total: 750 cavalry
Hans Georg aus dem Winckel’s squadron, 300 musketeers from the Yellow regiment
John Hepburn’s squadron 600 musketeers from the Green, Blue and Red regiments
Lennart Torstensson's squadron: 360 musketeers
Total: 1260 musketeers

Mam też sporo ciekawych informacji o stratach szwedzkich (raczej nie było to 1200 zabitych jak chciałyby źródła polskie, ale też nie 200 zabitych jak stwierdził król Gustaw Adolf...) i poszczególnych jednostkach. Więc jeżeli ktoś chciałby wrócić do tego pomysłu (albo Gniew, Walmozja czy Hammerstein) to mogę pomóc :)
8 cannon

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 29 Czerwiec 2008, 18:48    [Cytuj]

I jeszcze coś dorzucę, tym razem po polsku....

Posiłkowy korpus cesarski wysłany w 1629 roku do wsparcia sił RON przeciw Szwedom.

gen. Hans Georg von Arnim

Piechota – 40 kompanii:
Regimenty:
Hansa Georga von Arnima - 12 kompanii
Hannibala von Dohna - 9 komp
Diuka Heinricha Juliusa von Sachsen-Lauenburg (reg. zwany Alt-Sachsen)- 9 kompanii
Rudolfa von Tieffenbacha - 10 kompanii

Jazda – 28 kompanii:
Regimenty:
Kirasjerzy Diuka Heinricha Juliusa von Sachsen-Lauenburg (reg. zwany Alt-Sachsen)– 10 kompanii,
Arkebuzerzy Hansa Georga von Arnima – 5 komp.
Arkebuzerzy hrabiego Ernsta Georga von Sparra – 5 komp.
Arkebuzerzy hrabiego Heinricha von Schlicka – 5 komp.
det. z regiment Kirasjerów Diuka Heinricha Juliusa von Sachsen-Lauenburg (reg. zwany Neu-Sachsen) – 3 komp. prawdopodobnie arkebuzerów (regiment mógł być mieszany)

Artyleria – 7-8 dział

Posiłki (już po bitwie pod Trzcianą):

Reg. pieszy Loba – 5 komp
Reg. pieszy Schonkirchena -5 komp

Det. z regiment jazdy Haugwitza – 5 komp.
Det. z reg. Kirasjerów Dampierre’a- 5 komp.

[Sveriges Krig 1611-1632]

Widać więc wyraźnie, dlaczego jazda austriacka była taka niemrawa w bitwie - tylko jeden porządny regiment kirasjerów, reszta to arkebuzerzy raczej nieskorzy do zwarcia :wink:

[ ODPOWIEDZ ]