Galicyjska Inicjatywa Strategiczna Strona Główna Galicyjska Inicjatywa Strategiczna
www.wojenne-planszowki.pl

Ogólnopolskie forum poświęcone
planszowym grom wojennym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[Kircholm] Trzciana 1629
Autor Wiadomość
Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 21 Marzec 2007, 21:35   [Kircholm] Trzciana 1629 [Cytuj]

Na pierwszy rzut sugeruję jednak Bitwę pod Trzcianą w skali Kircholmu - zawsze można spróbować nawet wzmocnić Koniecpolskiego piechota niemiecką, którą zostawił z tyłu, żeby uderzyć kawalerią.

http://www.husaria.jest.pl/trzciana.html
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej

[Profil] [PM]

Zeka
Korvettenleutnant
SMS Sava

Wysłany: 21 Marzec 2007, 21:49    [Cytuj]

Krótko i na temat - jestem za!

Pierwsze przymiarki dotyczące ilości żetonów strony polskiej.
Rycerstwo Rzeczypospolitej przez pewną ilość pludraków wspierane:
husaria - 9 żetonów;
pancerni - 8 żetonów;
rajtaria austriacka - 13 żetonów;
piechota austriacka - 10 żetonów (udziału w bitwie nie wzięła)

Szwedzi:
piechota - 16 żetonów;
rajtaria - 22-23 żetony;
artyleria - ?
[Profil] [PM] [E-mail] [WWW]

El Caudillo
starszy marynarz

Wysłany: 23 Marzec 2007, 20:38   Trzciana 1729 juz istnieje! [Cytuj]

Nie wiem, czy wam to nie przeszkadza, ale Trzciana 1729 juz istnieje w "Gustavus Adolphus the Great..." zbiorze bitew we wspominanym systemie Muszkiet&Pika. Tu miejscowosc nazywa sie Trzciano :!: a bitwa jak ja okreslono na pudelku, "...Pokazuje piekne starcie kawaleryjskie w ktorym Polacy udowodnili Gustawowi, ze nalezy ich traktowac z respektem..."(to w skrocie)

Podejrzewam, ze w grze polozono nacisk na Szwedow i ich taktyke(ze wzgledu na tytul) ale trodno powiedziec jak potraktowano naszych i ich wodzow Koniecpolskiego i Kazanowskiego, ktorych zetony widnieja na pudelku.

Zastanawiam sie czy nie kupic tej gry (ta cena...) :roll: bylby wtedy poglad jak wyglada ten najpopularniejszy i podobno najlepszy i najdokladniejszy system 17w.
[Profil] [PM]

Wojpajek

Wysłany: 24 Marzec 2007, 14:56    [Cytuj]

Gra kładzie nacisk na taktyki jakie stosowano w tametej epoce. Dlategop będziesz manewrował skrzydłami, w zależności od rozkazu będziesz tez miał lepszą lub gorsza kontrolę nad swoimi oddziałami. Różne formacje, kawaleria ma np. pistolety, które musi ładowac po oddaniu salwy. System jest rewelacyjny!
[Profil] [PM]

El Caudillo
starszy marynarz

Wysłany: 25 Marzec 2007, 02:31    [Cytuj]

No wlasnie, z postem z sasiedniego tematu widac, ze opisujesz armie szwedzka, czyli tak jak wynika z tytulu gry, armia Gustawa Adolfa do najdrobniejszego szczegolu. Przyklad z przeladowaniem pistoletow dotyczy oczywiscie rajtarii?

A jak wyglada to z silami polskimi, czy jest jakas roznica miedzy choragwia husarska a pancerna (oprocz sily oczywiscie?) Czy oddany jest w jakikolwiek sposob mozliwosc manewrowania czolem "walu" choragwi husarskich, ich rozpedzanie sie do szarzy i sama szarza oraz jej powtarzalnosc?
Bo zeby obie strony byly rownie atrakcyjne do grania, trzeba zrownowarzyc atrakcyjnosc poszczegolnych typow wojsk.

[ Dodano: 25 Marzec 2007, 02:38 ]
Dodam tylko, ze intensywnie poszukuje jakiejs ciekawej bitwy do opracowania i moze rzeczywiscie cos z wojen szwedzkich (wlasnie ze wzgledu na atrakcyjnosc starcia zachodniej sztuki wojennej z polska)
:?: Mysle o jednej z batalii potopu, co o tym sadzicie :?:

[ Dodano: 25 Marzec 2007, 20:02 ]
Chcialem zaproponowac nowe starcie do opracowania. Wydajemi sie,ze zeby zrobic cvos naprawde ciekawege trzeba siegnac do wojny w ktorej zetknely sie 2 zupelnie odmienne sztuki prowadzenia wojny ( o czym juz pisalismy :wink: ) a wiec o wojne ze Szwecja. Proponuje jednak nie I pol XVIIw (proponowana Trzciana) lecz najslynniejsza wojne tamtego okresu, Potop szwedzki.

Z tego okresu wybralbym na pierwszy ogien bitwe pod Warka, 07.04.1656 i wyjasniam dlaczego.
:arrow: Walczylaw niej dywizja Czrnieckiego, nie byloby wiec zbyt wielkiego problemu z polskim OdB, po stronie szwedzkiej korpus Fryderyka Badenskiego ( z tym tez nie powienno byc problemu, bo bitwa jest dobrze opisana)
:arrow: Choc wazna, udzial w niej wziely stosunkowo skromne sily, po stronie polskiej 5-6 tys, po szwedzkiej 3000.
:arrow: Poniewaz wzieliby w niej udzial i Polacy i Szwedzi znani juz z Kirholu i Gustava Adolfa vel.Musket&Pike bylby gruby podklad ciekawych rozwiazan w zasadach, na ktorych moznaby bylo dokonac ewentualnych autorskich "upgradow" zeby uatrakcyjnic rozgrywke.
:arrow: Patrzac przyszlosciowo jezeli gra okazalaby sie hitem (w co nie watpie 8) ) moznaby kontynuowac wdawanie kolejnych bitew na zasadzie mikro-kampanii.(albo zrobic to w jednym pudelku, jak muszkiet i pika, bo przeciez wiekszosc choragwi powtarzaloby sie pozostaloby wykonanie dodatkowych map)
-Warke poprzedziala bowiem potyczka z ariergarda korpusu szwedzkiego pod Koziennicami, ktora moznaby stworzyc jako tutorial i rozgrzewke
-pozniej do rozegrania bylaby rzeczona Warka
-zaledwie miesiac pozniej doszlo do kolejnej bitwy, pod Kleckiem, ktora Polacy przegrali. Wzielo w niej udzial juz ok 10000 wojsk po obu stronach, widac wiec ze taka rozgrywka mialaby sens, ze wzgledu na stopniowe wzrastanie rozmiarow bitwy i poziomu ich trudnosci
- na koniec, jezeli nie przekroczylibysmy rozmaiarow, jest 3-dniowa batalia o Warszawe i powazne armie po obu stronach (30 tys Polscy 20 tys Szwedzi), obecnosc obu krolow, wlasciwie kulminacja wojny nazwanej Potopem.

Co wy na to :?:
[Profil] [PM]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 25 Marzec 2007, 20:24    [Cytuj]

Jakie przepisy w skali taktycznej?
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej
[Profil] [PM]

El Caudillo
starszy marynarz

Wysłany: 25 Marzec 2007, 20:38    [Cytuj]

Jak narazie opowiadamwiecej z pozycji tego co opwiaada o historii. Czekam na "Gustawa Adolfa...", ktory juz plynie/leci bo z tego co mowia i pisza na roznych forach, nie wymyslono jeszcze nic lepszego na temat rozgrywania poszczegolnych bitew

[ Dodano: 25 Marzec 2007, 20:40 ]
Takiego samego zdania jest chyba Wojpajek (takwynika z jego postow)

[ Dodano: 28 Marzec 2007, 18:50 ]
Jestem po lekturze skroconych przepisow, ktore sa do sciagniecia ze strony GMT dotyczacych Muszkietu & Piki.
System oparty wlasciwie na batalionach i regimentach, podstawowe jednostki maja wiec 500-1000 ludzi. Tura to ok.0,5h, heks to 100 yardow. NIe pasuje to wiec raczej do przyszlego systemu XVIIw jesli konflikty mialy dotyczyc udzialu sil RP, bo wtedy kazda choragiew mialaby sile 1! Chyba, zeby wprowadzic pulki, i wszystkie niescislosci z tym zwiazane (ale to mialo byc w systemie operacyjnym :roll: )

Duzy nacisk polozony na dowodzeniewyzszego szczelbla, naczelny wodz -> kierowanie skrzydlami(kilku dowodcow), ktore dopiero dziela sie na regimenty i bataliony/skwadrony. Oddana jest realmosc tego dowodzenia a zwlaszcza jego trudnosci, czyli opoznienie w docieraniu rozkazow, ewentualnie jego niewykonanie przez jednostki ktorych morale opada, szyk ulega zmieszaniu, itp.

Dzieki temu gra zapowiada sie dynamicznie i jak dla mnie (choc nie iestem wielkim ekspertem :roll: ) podejscie zupelnie inne niz w produktach, ktore znam! Wciaz czekam na pelna wersje w pudelku, ktore dotrze lada dzien, takze juz wkrotce pierwsze wrazenia :wink:
[Profil] [PM]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 29 Marzec 2007, 13:51    [Cytuj]

Jestem za zrobieniem jednak Trzciany w skali Kircholmu choćby po to, by testowaćrozwiązania dotyczące dowodzenia (myślę, że powinny być zbliżone do tych proponowanych przez mnie w systemie na II połowę XIX wieku) oraz zmienione tabelki ostrzałów. Przy okazji ze względu na różnice w wyszkoleniu piechoty szwedzkiej i austriackiej oraz mimo wszystko siłę przełamującą kawalerii Rzplitej gra mogłaby być ciekawa, a i tak by nam nie zginęła nigdzie.

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

El Caudillo
starszy marynarz

Wysłany: 29 Marzec 2007, 21:37    [Cytuj]

:!: Wracamy wiec do projektu Trzciana 1629 :!:

Z mojej strony moge zaczacod odtworzenia skladu armii Lubomirskiego. Wiem, ze czesciowo juz zostalo to zrobione, ale moze uda sie dokladniej...

Ze Szwedami i Austriakami nie bedzie problemu, bo wlasnie doszla paczka z zawartoscia :lol:

Gustav Adolf jest juz ze mna :!: :!: :!:

Czytam powoli przepisy sprytnie ujete to dowodzenie.

:!: Najwazniesze, ze mamy wszystkie pulki szwedzkie i austriackie! Jak mam je ewentualnie umieszczac, bo dluga lista sie z tego zrobi... :!:
[Profil] [PM]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 29 Marzec 2007, 21:43    [Cytuj]

Wpisz na forum.

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 10 Kwiecień 2007, 10:48    [Cytuj]

Proponuję następujące zmiany w przepisach do Kircholmu, specjalnie dla przetestowania ich w praktyce (przyda się to np. przy grze z XIX wieku):

:arrow: zmieniamy ilość salw, jaką może oddać szwedzka rajtaria - zamiast 2 salw w ruchu własnym i 2 w ruchu przeciwnika może ona w swoim ruchu oddać dokładnie tyle samo salw za wyjatkiem sytuacji, gdy jest przykryta żetonem szarży - przed rozstrzygnięciem walki w szarży kosztem 1 pr może oddać jedną salwę,
:arrow: siła walki wręcz szwedzkiej rajtarii będzie taka, jak w Kircholmie (bo w rzeczywistości w Kircholmie jazda szwedzka nie powinna szarżować, bo takiego sposobu walki nie stosowała),
:arrow: kawaleria Rzplitej pozostaje bez zmian - potężna w walce wręcz, nie posiadająca siły ognia,
:arrow: rajtaria austriacka działa jak rajtaria szwedzka w Kircholmie (z karakolem),
:arrow: piechota szwedzka działa wg zasad zreformowanych - zwiększamy dwukrotnie siłę ognia piechoty, pozostawiajć taką samą siłę walki wręcz - trzeba przekonstruować tabelkę dodając jej kolejne kolumny, uwzględniające zwiększoną siłę ognia szwedzkich piechurów,
:arrow: dodajemy Szwedom komendy muszkieterów - niewielkie oddziału złożone z samych muszkieterów, mające zwiększoną ruchliwość (ułatwiony ruch jak tyralierze w Waterloo???),
:arrow: piechota austriacka działa jak piechota szwedzka w Kircholmie, czyli kontrmarszem go,
:arrow: rezygnujemy z obowiązku atakowania piechoty przez piechotę, nawet jeśli stoi na sąsiednim heksie - można byłoby nawet zakazać takiej walki, pozostawiając jedynie walkę wręcz, gdy na sąsiednim polu jest kawaleria (niezależnie od tego, czy przeciwnikiem jest jazda, czy wraża piechota),
:arrow: zwiększamy siłę ognia artylerii szwedzkiej (pewnie przez zmianę tabelki),
:arrow: dodajemy zasady dowodzenia skrzydłami wg mojego pomysłu (chciałbym go po prostu przetestować, ale oczywiście nie zamierzam do tego zmuszać).

Wszelkie propozycje mile widziane, na razie dopiero zaczynam się tak naprawdę wgryzać w epokę. :mrgreen:

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

Zeka
Korvettenleutnant
SMS Sava

Wysłany: 13 Kwiecień 2007, 09:16    [Cytuj]

Zmiany mi się podobają :) W końcu Szwedzi po Kircholmie udoskonalili to i owo :) Tylko powiedz mi, czy kawaleria szwedzka będzie miała możliwość ostrzału nieprzyjaciela podczas jego fazy ruchu? I jak rozumiem, rajtarzy austriaccy nie będa mogli szarżować?

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 13 Kwiecień 2007, 09:25    [Cytuj]

Właśnie.
Rajtarzy austriaccy nie mogliby szarżować, skoro głównie karakolowali.
Rajtarom szwedzkim zmieniłbym ilość salw na ruch swój/npla do 1, choć faktycznie nad możliwością strzelania przez szwedzką rajtarię w fazie przeciwnika.
Może możliwość kontrszarży??? :mrgreen:

PS:
oglądałem kawaląsiek mapy z bitwą pod Trzcianą bądź Trzcianem (Trzciano) jak się obecnie owa miejscowość nazywa.
Niestety nie ma terenu 2 i 3 części bitwy.

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

Witold Janik
szpieg z Krainy Deszczowców

Wysłany: 1 Lipiec 2007, 10:33    [Cytuj]

Co tam słychać z Trzcianą, chłopaki!

Witam na forum ;)

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 1 Lipiec 2007, 11:31    [Cytuj]

Witaj.
Brak mocy przerobowych - po prostu nie wyrabiam.
Będzie miło, jak się zajmiesz tematem. Chodzi o zrobienie mapy, żetonów i dostosowanie reguł, o czym żesmy już nieco z Zeką pisali.

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

[ ODPOWIEDZ ]