Galicyjska Inicjatywa Strategiczna Strona Główna Galicyjska Inicjatywa Strategiczna
www.wojenne-planszowki.pl

Ogólnopolskie forum poświęcone
planszowym grom wojennym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
XVII-wieczny WAB - czyli o co w tym chodzi...
Autor Wiadomość
profes79
[Usunięty]

Wysłany: 4 Wrzesień 2007, 03:25    [Cytuj]

Bardziej mi sie podoba zasada WFB. Zasada WAB jest troche ni przypial ni wypial - z jednej strony dziala tylko w pierwszej rundzie; z drugiej strony taka jednostka moze "ustac" szarze husarii - po prostu mamy oddzial "niebrejkowalny" :) na pierwsza runde walki, a to sporo zmienia - w WFB oddzial stubborn zawsze mozna zlamac (no chyba ze to Hammerers z Thanem i Ld 10) - tu pierwsza szarza zawsze utknie...

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 4 Wrzesień 2007, 12:14    [Cytuj]

Wiesz Profesie mogę Ci powiedzieć z doświadczenia (w obydwie gry) - ten Stubborn w WAB'ie jest fajniejszy, zapobiega jakieś idiotycznej akcji typu 'wpadło mi pięciu kawalerzystów z boku, złamało oddział 20 hoplitów i zagoniło ich'. Dzięki temu, że działa tylko raz bitwy sa płynniejsze, nie możesz polegać na oddziale że na pewno zatrzyma każdego przeciwnika ( poza Świętym Zastępem - tych trzeba wszystkich wydłubać, bo nie chca uciekać).

Poza tym zasada której w WFB brakuje - Lekka Jazda w WAB'ie może działać w formacji zwartej lub w skirmishu (przechodzić z szyku w szyk) - to bardzo przydatne, zwłaszcza w bitwach XVII wiecznych.

Zachęcam do rozgrywek na zasadach WAB'a - śmiem twierdzić, że o wiele fajniej się gra niż w WFB.
[Profil] [PM] [E-mail] [WWW]

profes79
[Usunięty]

Wysłany: 4 Wrzesień 2007, 12:40    [Cytuj]

Alez wlasnie mozesz polegac, ze RAZ zatrzyma atak. A w WFB rzucasz koscia i zawsze moze wypasc 6-6...Wiesz ze oddzial ma duza szanse zatrzymania przeciwnika, ale to nie jest szansa 100% - nawet w WFB oddzialow "nielamalnych" jest kilka tylko.
Mnie z\ kolei doswiadczenienauczylo ze rachunek rachunkiem, ale glupie rzuty wychodzxa zawsze (w Ved stoczylem pojedynek - halabardnik imperium za 7pkt vs rycerz chaosu za 80pkt). u mnie: 6+ na trafienie; 4+ na zranienie i 2+ jego save (czyi katrupilem na 1)
U niego: 2+ na trafienie, 3+ na zranienie, bez save i kon 4+ na trafienie, 3+ na zranienie bez save.
postawilbys na Imperialnego? :P

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 4 Wrzesień 2007, 12:45    [Cytuj]

Profes, w WFB potrafię zrobić oddział Krasnoludów który przetrzyma praktycznie wszystko - 20 Hammererów z 2x Rune of Determination (break na k6) + opancerzony niczym czołg BSB do przerzutów. W WAB'ie mam tylko Stubborna na jedną turę, dodatkowo w bardzo małej ilości oddziałów, zwykle kosztujących koszmarne punkty. Jak dla mnie wszystko ok :)

profes79
[Usunięty]

Wysłany: 4 Wrzesień 2007, 12:59    [Cytuj]

ekhm, zacytuje z innego forum:

Cytat:
A poza tym Krasnoludy sa przegiete
:)

Cytat:
Armia krasnoludzka na 2000pkt moze miec sile ognia dywizji pancernej

Cytat:
Cecha Krasnoludow zawsze byla niska manewrowosc przy duzej bitnosci. No to zrekompensowali im niska manewrowosc wysoka sila ognia

tlumaczenie wlasne :)

Ja sie bron boze nie kloce; mam po prostu odmienne zdanie :D

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 4 Wrzesień 2007, 13:12    [Cytuj]

Wiesz, kierunek w którym idą kolejne zasady WFB i W40k to akurat paranoja... wiem, bo to juz trzecia z kolei edycja, w która gram moimi Krasnoludami. Nic więc dziwnego, że się przerzuciłem na robienie zasad do XVII wieku :wink:

profes79
[Usunięty]

Wysłany: 4 Wrzesień 2007, 16:11    [Cytuj]

Cytat:
Poza tym zasada której w WFB brakuje - Lekka Jazda w WAB'ie może działać w formacji zwartej lub w skirmishu (przechodzić z szyku w szyk) - to bardzo przydatne, zwłaszcza w bitwach XVII wiecznych

To fakt. Lekka jazda ma inne fajne umiejetnosci, tego im jednak brakuje. Inna sprawa, ze lekka jazda w WFB prawie nie istnieje i sa to raczej jednostki konnych lucznikow (Elyrian Reavers i Kislev Archers; chyba Pistoliers takze pod to podpadaja). Te jednostki sie kiepsko nadaja do walki wrecz z czymkolwiek - acz Pistoliers dla odmiany chyba nie maja skirmisha bo w AAR wielokrotnie ich widzialem w szyku zwartym).

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 5 Wrzesień 2007, 00:12    [Cytuj]

Lekkiej kawalerii w WFB jest trochę więcej (Gobliny na wilkach i pająkach, Maruderzy, Wilki, Dire Wolfy, Dark Raiderzy, Outriderzy), ale faktycznie większośc z tych oddziałów (poza wilkami) to jazda strzelcza... w walce wręcz uzywana tylko na obsługi dział (ale nie krasnoludzkich).

profes79
[Usunięty]

Wysłany: 5 Wrzesień 2007, 16:26    [Cytuj]

Outraiders nie sa lekka kawaleria :) O ile pamietam definicja lekkiej kawalerii w WFB to save na 5+ lub 6+ a outraiders maja 4+ (light armour/barding/horse). Z reszta sie zgodze. BRak mozliwosci przejscia w skirmish moze byc problemem (badz niemozliwosc zebrania skirmishujacego oddzialu w ranki) - chociaz z drugiej strony nie kojarze aby byl wyrazny zakaz robienia tego :/

Kadrinazi
Rav alúf
INS 'Kidon'

Wysłany: 5 Wrzesień 2007, 23:36    [Cytuj]

Oj Profes, odkurz sobie zasady - lekka kawaleria w WFB może mieć na max. save'a 4+.
Co do nienapisania zasady o przechodzeniu w skirmish - nie możesz tego robić, bo zasadę skirmish mają tylko jasno opisane oddziały.

[ ODPOWIEDZ ]