Galicyjska Inicjatywa Strategiczna Strona Główna Galicyjska Inicjatywa Strategiczna
www.wojenne-planszowki.pl

Ogólnopolskie forum poświęcone
planszowym grom wojennym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[XIII-XVII w.] Wiedeń 1683
Autor Wiadomość
leliwa
Keleustes
Pułkownik pospolitaków lubelskich

Wysłany: 3 Listopad 2008, 11:21    [Cytuj]

Nie mam mapy i chyba też 2 czy 3 dodatkowych żetonów do Parkan
And it's room for the bonnets of Bonny Dundee!
Stara piosenka jakobicka w wersji Waltera Scotta
[Profil] [PM] [E-mail]

Zeka
Korvettenleutnant
SMS Sava

Wysłany: 3 Listopad 2008, 11:46    [Cytuj]

W Parkanach zamieszczono chyba tylko Thokoly'ego i Kara Mehmeda, natomiast w scenariuszu się pojawia dodatkowo Bidziński, ale nie uwzględniono go w dodanych żetonach (ani nie wspomniano o jego współczynnikach).

[Profil] [PM] [E-mail] [WWW]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 3 Listopad 2008, 11:47    [Cytuj]

Zeka napisał/a:
W Parkanach zamieszczono chyba tylko żetony Thokoly'ego i Kara Mehmeda, natomiast w scenariuszu się pojawia dodatkowo Bidziński, ale nie uwzględniono go w dodanych żetonach.

Tak jest.
A Kuruców maja grać Mołdawianie.
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej
[Profil] [PM]

clown
Tatuś

Wysłany: 3 Listopad 2008, 12:03    [Cytuj]

Pamiętam, że w moich potyczkach Wiedniowych po paru rozgrywkach, gdzie Polacy brnęli po 1 pole na etap w lesie, zdecydowałem się na przepis o szyku marszowym, który umożliwiał szybszy przemarsz, kosztem ograniczonych możliwości bojowych jednostek. Wtedy możliwe było szybsze wyjście Polaków z lasu.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
[Profil] [PM]

profes79
[Usunięty]

Wysłany: 3 Listopad 2008, 12:07    [Cytuj]

Dobrze, ale nie bez powodu przyjęto takie zasady - generalnie uważam że zasady zawarte w grach są spójne z innymi zasadami - i naruszenie jednej może zachwiać równowagą gry.

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 3 Listopad 2008, 12:12    [Cytuj]

Dlatego pisałem, że gry Góralskiego to dobre gry.
Do wszystkeigo można się doczepić, ale nie do dwóch rzeczy:
- dobrego przestowania,
- balansu.

Zawsze obydwie strony mają szanse na wygraną, przy okazji rozgrywka jest zawsze ciekawa.
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej
[Profil] [PM]

clown
Tatuś

Wysłany: 3 Listopad 2008, 12:18    [Cytuj]

Moim zdaniem chyba trochę za dlugo trwa to wyłażenie Polaków z lasu, stąd ta moja "home rule". Nie narusza ona balansu gry, bo nawet po jej wprowadzeniu Turczyn wygrywał, choć już tak łatwo nie miał i w przypadku wątpliwej pomocy Tatarów było mu ciężej.
Co do balansu - zależy co rozumiemy pod pojęciem balansu. Jeżeli mówimy o żonglowaniu cechami jednostek, ich siłą, mapą, itp. to jest to rozwiazanie złe. Jeżeli natomiast balansujemy rozgrywkę poprzez warunki zwycięstwa, historyczne wydarzenia, które mogły ale nie zaistniały to jest OK.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
[Profil] [PM]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 3 Listopad 2008, 12:20    [Cytuj]

[quote="clown"]Jeżeli mówimy o żonglowaniu cechami jednostek, ich siłą, mapą, itp. to jest to rozwiazanie złe.[/.quote]

Pełna zgoda.
Która jednak gra Begera mocno "miesza" w realiach?
Na pewno nie Tannenberg - tam się można jedynie przyczepić do jednej linii kolejowej (tj. z Rypina na północ, ale niestety nie jestem w stanie powiedziec, czy Pan Góralski pomieszał celowo, czy tez po prostu wziął późniejsza mapę.

Cytat:
Jeżeli natomiast balansujemy rozgrywkę poprzez warunki zwycięstwa, historyczne wydarzenia, które mogły ale nie zaistniały to jest OK.

I znowu pełna zgoda.
Zaczyna się to nudne robić :P

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

clown
Tatuś

Wysłany: 3 Listopad 2008, 12:27    [Cytuj]

Cytat:

Waterloo ma namieszane realia. Nawet jeśli pominiemy wielkie kolumny :P (które i tak mają złe przepisy co do ich tworzenia itp.)
[Profil] [PM]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 3 Listopad 2008, 12:28    [Cytuj]

clown napisał/a:
Cytat:

Waterloo ma namieszane realia. Nawet jeśli pominiemy wielkie kolumny :P (które i tak mają złe przepisy co do ich tworzenia itp.)

Dzięki za przypomnienie, zgadza się.

Ale Wiedeń chyba nie ma, prawda?

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

profes79
[Usunięty]

Wysłany: 3 Listopad 2008, 12:40    [Cytuj]

Wiesz, Waterloo było chyba jedną z ostatnich gier więc pytanie w jakim tempie było robione - możliwe że nie przeszło porządnych testów gdyż wątpię czy byłyby te kolumny puszczone w takim kształcie

Swoją drogą muszę potestować dyskutowane tu rozwiązania dotyczące ich modyfikacji.

clown
Tatuś

Wysłany: 3 Listopad 2008, 13:07    [Cytuj]

Co do Wiednia to nie mam zastrzeżeń, ale z drugiej strony nie mam wystarczającej wiedzy na ten temat, więc nie będę mocno polemizował :)
[Profil] [PM]

[ ODPOWIEDZ ]