Galicyjska Inicjatywa Strategiczna Strona Główna Galicyjska Inicjatywa Strategiczna
www.wojenne-planszowki.pl

Ogólnopolskie forum poświęcone
planszowym grom wojennym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Farmerzy przeciwko Imperium: II Wojna Burska 1899-1902
Autor Wiadomość
Chrabąszcz Maj.

Wysłany: 6 Październik 2015, 19:29    [Cytuj]

Tak. Po wydzieleniu dowódcy, po zakończeniu ruchu poprzednika, można wykonać kolejną akcję "małym" dowódcą (oczywiście o ile liczba wylosowanych akcji przez przeciwnika na to pozwala).
[Profil] [PM] [E-mail]

RyTo
Kybernetes

Wysłany: 7 Październik 2015, 06:30    [Cytuj]

Dzięki! W następnej kolejności spróbuję swoich sił pod Magersfontein :)

edit: Pytanie do autora gry o bitwie pod Magersfontein. Chodzi mi o przepis o widoczności VIII.4. Chodzi mi o przypadek, gdy jednostka własna jest w stosie z przyjacielską artylerią :P W myśl zacytowanego przepisu i wyjątku - artyleria nie traci widoczności z uwagi na jednostkę. Ale co z jednostką i jej widocznością? Czy artyleria zasłania widoczność piechocie bedącej na tym samym polu?

Innymi słowy, zastanawiam się, czy tworzyć zgrupowania piechoty burskiej oraz artylerii burskiej na tym samym heksie.

Także - jak wyglądają modyfikatory za strzelanie do jednostek nakrytych żetonami OKOPY/ ZAMASKOWANY? Ponieważ cel jest zamaskowany, w rachubę wchodzi tylko modyfikator za maskowanie (wyszczególniony przy tabeli ostrzału piechoty i kawalerii)? Kiedy oddział zostaje "odmaskowany" liczony jest już modyfikator okopów?

Z góry dziękuję! :)

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 7 Październik 2015, 19:20    [Cytuj]

Już odpowiadam Ryśku.

Ad 1
Jednostki na tym samym heksie nigdy nie zasłaniają sobie widoczności.
Chodziło o to, że jakakolwiek jednostka nigdy nie zasłania widoczności jednostce artylerii, bez względu na to, gdzie stoi.

Ad 2
Modyfikatory zawsze sumujemy. Czyli jednostka zamaskowana i jeszcze w okopach korzysta z obydwu modów. Po wykryciu ma tylko okopy. Pamiętajcie, że zamaskowanych artyleria widzi tylko z dystansu max 2 heksów
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej
[Profil] [PM]

RyTo
Kybernetes

Wysłany: 7 Październik 2015, 19:39    [Cytuj]

Dzięki! W ciągu kilku dni właściwe przesuwanie żetonów powinno się rozpocząć. Tym razem istotnie jest to pasjans... ale łatwiej wydawać rozkazy i rzucać na inicjatywę w pojedynkę niż losować żetony z akcjami :) Sorry, Winnetou :D

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 8 Październik 2015, 18:04    [Cytuj]

W tej grze też jest haczyk na samotnych jeźdźców. Wybór heksu docelowego dla górali. Stąd moja rada by ten heks po prostu losować.
„Podeszliśmy pod jedno z bardzo pięknych miast. Położone jest ono nad stromym brzegiem szerokiej rzeki. Ludzie tam, Aniu, ja wierzę, są dobrzy. Czegoż oni nie wycierpieli w tej niewoli. Faszyści tak łatwo stąd nie odejdą. A tak by się chciało, żeby piękne miasto nie było obiektem działań. W ogóle chciałoby się, żeby Ziemia nasza była nie w ogniu, lecz w kwiatach...”

o Sandomierzu
płk Wasyl Skopenko, dowódca 1180 Pułku Strzelców 350 Dywizji Strzelców, Ukrainiec, żołnierz Armii Czerwonej
[Profil] [PM]

RyTo
Kybernetes

Wysłany: 8 Październik 2015, 19:08    [Cytuj]

Słuszna uwaga, dzięki! Przyznaję, że pierwsza rozgrywka solo będzie poświęcona głównie zapoznawaniu się z mechaniką. "Krwawe stepy" mnie onieśmielały, Magersfontein przyzwyczajonemu do łuków i oszczepów wydaje się bardziej... przyjazny? :)

Myślałem na razie o maskowaniu jednostek w grze dla jednego, no ale nie potrafię jeszcze zapomnieć gdzie położone zostały armaty.

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 8 Październik 2015, 19:45    [Cytuj]

Maskowanie będzie i tak służyło. A co do Krymu to Ii wojna burska to różnica dwóch epok do przodu. Więc z łukami to ma jeszcze mniej wspólnego. A przepisy są wersją krymskich więc nawet próba gry w Krym będzie nieco łatwiejsza.

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 8 Październik 2015, 19:50    [Cytuj]

Aha i jeszcze jeden Zonk: aktywacje.
Proponuję wybierać pary a potem losować kolejność. Inaczej można dostać schizofrenii.

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

zygfryd

Wysłany: 8 Luty 2016, 17:41    [Cytuj]

Na stronie dostępne są:
- zasady do gry solo w "The Second Boer War 1899-1902";
- link do modułu Vassala do "Krwawy veld: bitwa pod Magersfontein, 11 grudnia 1899".
[Profil] [PM] [E-mail] [WWW]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 18 Kwiecień 2016, 18:37    [Cytuj]

Nowości z frontu!

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

Monthion

Wysłany: 30 Październik 2017, 00:09    [Cytuj]

Popełnię autoplagiat: Dość dawno od dokonania zakupu zasiadłem z hamilkarem1978 do "rozpoznania bojem" Farmerów przeciwko Imperium. Oto pierwsze wrażenia nowicjusza po 4 szybkich rozgrywkach;
- Instrukcja jest dosyć chaotyczna (w sensie rozstrzelona) i miejscami niejasna np. dział 11.0 Warunki zwycięstwa obejmuje 5 sytuacji;
a) Burowie wygrywają w I etapie jeśli zdobędą 3 garnizony: Ladysmith, Kimberley i Mafeking.
b) Anglicy wygrywają w II etapie (teoretycznie w I chyba też, ale de facto jest ot niemożliwe) jeśli zajmą; Bloemfontein, Johannesburg, Pretorię, Belfast oraz zajdzie wydarzenie aneksja Transwalu
c) Anglicy wygrywają natychmiast gdy liczba obozów koncentracyjnych przewyższa liczbę walczących komand burskich
d) Anglicy wygrywają gdy poziom funduszy wojennych Burów spadnie do 0 (możliwe do II etapu)
e) Burowie wygrywają gdy poziom pozycji Imperium Bryt. spadnie do 0
No i ok, ale jest jeszcze w innym miejscu, konkretnie w dziale 3.0 definicje w części o Pozycji Imperium kilka słów o opcji nazwijmy ją f) (...) Pozycja imperium nabiera dużego znaczenia w etapie III i IV. Wtedy to aktualna pozycja Imperium pomnożona przez 2 określa liczbę obozów, które uwzględniane są przy ustalaniu warunków ostatecznego zwycięstwa.
Przykład: Po Zakończeniu IV etapu, na planszy jest 8 obozów, a pozycja Imperium wynosi 2. Oznacza to że tylko 4 obozy będą brane pod uwagę przy określaniu zwycięstwa. Jeśli na zakończenie rozgrywki, gracz burski posiada w talii na ręce więcej niż 3 karty "komando burskie", to wygrywa grę :?
Albo przykład niejasności w sekcji 9.0 czyli potyczkach: "Gracz brytyjski musi zagrać kartę "British cavalry", jednak nie musi jej używać w trakcie rozstrzygania potyczki". Nasuwa się pytanie co poeta miał na myśli :?
- Karta scenariusza, mogła by być uzupełniona o rys historyczny wydarzeń, tak jak jest kilka słów o kartach w instrukcji, dodatkowo należało by przerobić ją w kierunku opisu jakie wydarzenia wpływają na inne, co prawda jest ich niewiele ale nam umknęło coś co można zrobić dopiero jak coś tam innego zajdzie.
- Inna wątpliwość dotyczy żetonów wydarzeń, w instrukcji jest literalnie tyle na ten temat: "Jeden raz w trakcie rundy gracz brytyjski może wprowadzić wydarzenie lub/i ściągnąć posiłki. W przypadku wydarzeń należy zwrócić uwagę czy w danym etapie wydarzenie może być wprowadzone. Po wprowadzeniu wydarzenia, symbolizujący je żeton należy dla przypomnienia umieścić na planszy na polu "Wydarzenia". I tyle (jeszcze jest wersja z Burami którzy zamiast ściągania posiłków robią reorganizację.) Nie wiadomo co to znaczy "wprowadzić wydarzenie". Wybrać sobie jaki nam pasuje? Wylosować? A jak będzie wylosowane z etapu III a mamy I, to co? Możemy je w ogóle losować czy należy je wyłączyć z puli? A jak będzie wylosowane i nie może zajść bo coś tam jeszcze nie zaszło, to wraca do puli do losowania czy umieszczamy na polu "wydarzenia" i zachodzi jak zostają spełnione inne warunki? Ostatecznie graliśmy tak jak na piszę na końcu ale z instrukcji, przynajmniej ja, nie jestem w stanie jasno tego wywieść.
- Wygląda na to że spora część mapy będzie w grze niewykorzystana.
- Mimo krótkiej instrukcji przydała by się jakaś karta pomocy gracza ze skrótowym opisem wszystkich procedur w tym zwłaszcza wyjątkami; np. tylko Bur jeśli jest obrońcą maskuje w bitwie 1 linie, każdy obrońca nie testuje morale 1 linii.
- Wygląda na to że w początkowych etapach Anglicy mają małe szanse aby wygrać.
- Gra pod względem mechaniki nie powala, mimo kilku ciekawych patentów; np. bitwy, niepewna liczba akcji, jest za to wymagająca główkowania i to jest fajne.
[Profil] [PM]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 31 Październik 2017, 06:21    [Cytuj]

Mariusz nie czuj się osamotniony w o cenie instrukcji.

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

zygfryd

Wysłany: 3 Listopad 2017, 15:51    [Cytuj]

"Wprowadzić zdarzenie" oznacza wybranie jednego z dostępnych zdarzeń i wprowadzenie efektów z nim związanych. Nie ma losowania.
[Profil] [PM] [E-mail] [WWW]

Zouave
Sergent-chef
1-re Regiment de Zouave

Wysłany: 4 Listopad 2017, 01:16    [Cytuj]

W przeciwieństwie do innych gier tutaj wydarzenia są wprowadzane w życie przez gracza. Nie ma żadnego losowania.czasem jest ciąg zależności, a czasem nie.

o Sandomierzu
[Profil] [PM]

[ ODPOWIEDZ ]