Galicyjska Inicjatywa Strategiczna Strona Główna Galicyjska Inicjatywa Strategiczna
www.wojenne-planszowki.pl

Ogólnopolskie forum poświęcone
planszowym grom wojennym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Winged Horse: Vietnam 1965 S&T#239
Autor Wiadomość
zygfryd

Wysłany: 15 Luty 2015, 15:55   Winged Horse: Vietnam 1965 S&T#239 [Cytuj]

Bardzo ciekawa gra o pierwszych dwóch latach wojny w Wietnamie. Dostępne jest rozszerzenie umożliwiające rozegranie całego konfliktu lub hipotetycznego zaangażowania Chin.
Z RyTo rozgrywaliśmy podstawową grę. Ja grałem aliantami. Bardzo szybko przekonałem się, że ważne jest początkowe rozstawianie. Jednak najważniejsza jest strategia. W tych elementach zrobiłem błędy i Rysiek szybko odskoczył w punktach zwycięstwa, a później osiągnął zwycięstwo automatyczne. Gracze zbierają punkty polityczne i militarne za sukcesy w walkach lub zajmowanie określonych pól. Wietnam Południowy podzielony jest na okręgi korpusów (alianci) i strefy militarne (komuniści). Granice nie zawsze się pokrywają. Podziały ograniczają ruch znajdujących się w nich oddziałów - większość nie może wychodzić poza określony okręg. Powoduje to, że trudno zaplanować generalną ofensywę. Raczej żadna ze stron nie ma na to dość sił. W efekcie w jednym okręgu atakowałem, a w innym musiałem się bronić. Wybór co i gdzie robić nie jest łatwy.
W ciekawy sposób działa lotnictwo. Jest duża szansa, że alianci zablokują ruch i możliwość atakowania komunistów. Komuniści mają natomiast przewagę w maskowaniu i wywiadzie (mogą przeglądać stosy alianta, a on nie). Te zasady powodują, że gra nie za bardzo nadaje się do rozgrywki solo.
Wydaje mi się, że w prosty sposób oddano atuty i słabości każdej strony. Komuniści mogą się szybciej poruszać i mają lepsze modyfikatory za teren. Alianci mają silne dywizje, ale trzeba je prawidłowo wykorzystać. Ogólnie polecam, bo jest sporo możliwości i kolejna partia może być bardzo różna od poprzednich.

untitled2.JPG
Plik ściągnięto 3361 raz(y) 42,7 KB

[Profil] [PM] [E-mail] [WWW]

RyTo
Kybernetes

Wysłany: 15 Luty 2015, 21:16    [Cytuj]

To, co Adam z pewnością uzyskał to zupełne wysiudanie komunistów z centrum mapy. Trzeba było ich dowozić poprzez Laos i Kambodżę... Obaj gracze muszą sobie wytyczyć odcinki działań, bo wydaje się nie sposób dominować na całej mapie. Nie sposób obsadzić i obronić wszystkich miast. Ciekawe doświadczenie - trudność w sformowaniu frontu (jakiego frontu?)

Zasady stosunkowo proste, rozgrywka ciekawa... a gra ma już kilka lat.

Choć prawdopodobnie nie chciałbym rozgrywać całej wojny w tym systemie, od samego początku, do samego końca...

leliwa
Keleustes
Pułkownik pospolitaków lubelskich

Wysłany: 30 Wrzesień 2015, 15:11    [Cytuj]

Niedawno jak się zdaje rozwinięto to do gry In Country: Vietnam 1965-1975. Z tym że jak się zdaje nie ma tam całej kampanii a tylko scenariusze odnoszące się do poszczególnych faz wojny.
And it's room for the bonnets of Bonny Dundee!
Stara piosenka jakobicka w wersji Waltera Scotta
[Profil] [PM] [E-mail]

[ ODPOWIEDZ ]