Galicyjska Inicjatywa Strategiczna Strona Główna Galicyjska Inicjatywa Strategiczna
www.wojenne-planszowki.pl

Ogólnopolskie forum poświęcone
planszowym grom wojennym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Leuthen: Drums and Muskets Vol. 1
Autor Wiadomość
clown
Tatuś

Wysłany: 11 Lipiec 2012, 20:48    [Cytuj]

Cytat:
To prawda, jeśli masz artylerię w odległości 2, 3 pól. Ale zwalnia chyba jedynie z obowiazku atakowania ostrzelanego stacku, a jak są inne sasiadujące, to i tak je trzeba zaatakować

Dokładnie tak, ale artylerię możesz mieć też na polu w stacku będącym w ZOC. Nie musi być ona dalej niż o 1 pole. Stąd też warto robić mieszane stacki składające się z piechoty, kawalerii i artylerii.
W "20tkach" jest przymus ataku wszystkiego bodajże z jednym ograniczeniem - oddziały stojące w mieście nie muszą atakować. W przypadku braku stackowania jest to istotny problem, bo nawet udany atak nie powoduje, że zrobimy pościg z uwagi na to, że możemy szybko wrócić na to samo pole, albo atakować przeważające siły przeciwnika.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
[Profil] [PM]

JB

Wysłany: 11 Lipiec 2012, 21:15    [Cytuj]

clown napisał/a:
Dokładnie tak, ale artylerię możesz mieć też na polu w stacku będącym w ZOC. Nie musi być ona dalej niż o 1 pole. Stąd też warto robić mieszane stacki składające się z piechoty, kawalerii i artylerii.

Ale strzelać w formie "bombardment" nie może na sąsiednie pole.
The bombarding artillery unit must be either two or three hexes from its Target hex
Może oczywiście brać udział w zwykłym ataku z takiego pola, albo strzelać na inne pole, odległe o dwa, trzy pola.

A tak w ogóle to wolałbym bloczki do mgły wojny, a nie żetony maskujące ;)

clown
Tatuś

Wysłany: 11 Lipiec 2012, 21:41    [Cytuj]

Cytat:
Ale strzelać w formie "bombardment" nie może na sąsiednie pole.
The bombarding artillery unit must be either two or three hexes from its Target hex
Może oczywiście brać udział w zwykłym ataku z takiego pola, albo strzelać na inne pole, odległe o dwa, trzy pola.

To nie do końca prawda. Może strzelać przez rzekę na sąsiednie pole. Natomiast co do ostrzału na dwa, trzy pola to masz rację.
Co do mgły wojny, to bloczki może i byłyby dobre, ale wtedy gra pewnie kosztowałaby dwa razy więcej.
Filip - to nie tak, że przymus ataku psuje całą grę. Po prostu połączenie tego i innych mechanizmów daje taki efekt, że gra w pewnym momencie staje się statyczna, bo żadna ze stron nie będzie chciała atakować.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
[Profil] [PM]

JB

Wysłany: 11 Lipiec 2012, 21:49    [Cytuj]

clown napisał/a:
To nie do końca prawda. Może strzelać przez rzekę na sąsiednie pole.

No ale przez rzekę nie ma też ZOC, więc nie ma zastosowania przepis o przymusie atakowania, a tego ten cały offtop dotyczy :) Mniejsza z tym.

Samuel
Premier-maître

Wysłany: 3 Listopad 2013, 18:44    [Cytuj]

Mam pytanie - czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym tytułem, dobre lub złe? Po ostatnim zagranicznym wyjeździe nabrałem szacunku do tytułów małoformatowych, które można rozłożyć na stoliku hostelowym i rozegrać w półtorej godziny. Konkretnie sprawdziło się w tej roli "Hell's Gate" (choć nadal nie wpadłem na to, jakim cudem strona sowiecka może wygrać, no, ale może ta gra powstała "ku pocieszeniu serc" :razz: ). Z drugiej strony do napoleońskich 20-tek mam stosunek wysoce krytyczny i nie myślałbym nawet o "Leuthen" gdybym nie przeczytał, że jest od nich znacznie lepsze. Narzeka się tylko na niską regrywalność. Tyle, że recenzjom na bgg ufam średnio, więc wolę spytać o Wasze doświadczenia.
Loved I not Honour more.
[Profil] [PM] [E-mail]

clown
Tatuś

Wysłany: 3 Listopad 2013, 18:58    [Cytuj]

Moim zdaniem gry małoformatowe mają to do siebie, że trudniej jest zrobić taką mniejszą grę, aby za szybko się nie znudziła, bo z założenia gracze zagrają w nią dużo większą liczbę razy. Prawdę mówiąc z takich gier nadal bezkonkurencyjna jest 2 de Mayo, która na tym etapie znajomości reguł i taktyki przypomina szachy z kartami :)
"Hell's Gate" oparta jest na książce Nasha, w której przebija między zdaniami żal, że Niemcy jednak przegrali :wink: oczywiście to żart, ale gracz sowiecki ma dużo trudniejsze zadanie. O ile utworzenie kotła nie stanowi specjalnego problemu, to późniejsze wysiłki niemieckie raczej w końcu przynoszą im powodzenie. Tutaj należałoby zmodyfikować pewne ten "niemiecki" bonus 10 punktów i to wystarczy.
Napoleońskie 20tki właśnie są takim tytułem na "5 minut". Szybko się nudzą i są szablonowe.
W Leuthen nie grałem jeśli mam być w temacie :P
[Profil] [PM]

Samuel
Premier-maître

Wysłany: 4 Listopad 2013, 15:57    [Cytuj]

Dzięki :grin: Cóż, jeśli chodzi o Leuthen, pozostaje uśmiechnąć się do Filipa Apostoła, o ile wszedł w jego posiadanie, licząc, iż uda się rozegrać tytulik na Manewrach Lubelskich, oczywiście, jeśli dojdą one do skutku w terminie pozwalającym mi na odwiedziny tego uroczego miasta :grin:
Loved I not Honour more.
[Profil] [PM] [E-mail]

clown
Tatuś

Wysłany: 4 Listopad 2013, 16:51    [Cytuj]

Filip raczej na pewno gry nie ma, bo narzekał na cenę :) zdecydował się za to na coś dużo cięższego z tego okresu i moim zdaniem słusznie :P
[Profil] [PM]

Kpt. Bomba
Premier-maître

Wysłany: 4 Listopad 2013, 17:33    [Cytuj]

Mam grę. Na manewry się nie wybieram ale mogę dać komuś kto jedzie.

Filip Apostoł

Wysłany: 4 Listopad 2013, 17:51    [Cytuj]

Z dziką rozkoszą zagram w to jeśli gra pojawi się na manewrach.

Felippe.pl - zapraszam serdecznie!
[Profil] [PM] [E-mail]

Samuel
Premier-maître

Wysłany: 4 Listopad 2013, 23:20    [Cytuj]

Kpt. Bomba napisał/a:
Mam grę. Na manewry się nie wybieram ale mogę dać komuś kto jedzie.

Byłoby super! :grin: Z tym, że ja sam nie do końca wiem, jak z tymi manewrami będzie, m.in. z powodu nieznajomości terminu. Cóż, czekanie tylko zaostrza apetyt. :grin:
Loved I not Honour more.
[Profil] [PM] [E-mail]

Filip Apostoł

Wysłany: 23 Lipiec 2014, 01:44    [Cytuj]

Jakieś opinie osób, które już miały okazję grać?

[Profil] [PM] [E-mail]

Samuel
Premier-maître

Wysłany: 25 Lipiec 2014, 16:45    [Cytuj]

Filipie - odpowiadam.
Dzięki Igorowi, który pożyczył mi grę na parę miesięcy, miałem okazję zagrać w grę parę razy z bratem. Mechanika wydaje się interesująca (z miłym zaskoczeniem zauważyłem, że jej "filozofia" jest bliska bitwom napoleońskim, które wraz z bratem opracowałem kilka lat temu), natomiast gra odrobinę za żmudna (czas - jak na tę ilość żetonów, a także pilnowanie ustawienia żetonów - różnica o 30 stopni ma w tej grze zasadnicze znaczenie). Lawinowy efekt demoralizacji powoduje też dużą losowość, ale to już cecha nie tyle mechaniki, co tego konkretnego tytułu (podejrzewam, że przy większej ilości żetonów gra "chodziłaby" w sposób bardziej wyważony). Co do powtarzalności, grałem zbyt małą ilość razy, by potwierdzić lub zaprzeczyć. Ogólnie tytuł wydaje się niezły, ze względu na poręczność zastanawiam się nad kupnem, choć pierwszeństwo ma w tej chwili dla mnie "Won by the Sword".
Loved I not Honour more.
[Profil] [PM] [E-mail]

Filip Apostoł

Wysłany: 25 Lipiec 2014, 16:56    [Cytuj]

Wielkie dzięki Samuelu. Mniej więcej na taki opis czekałem:) Ja też ciągle się waham nad tym tytułem, ale cena jest chyba jednak zupełnie nieadekwatna. A Won by the Sword już zamówiłem;)

[Profil] [PM] [E-mail]

[ ODPOWIEDZ ]