Galicyjska Inicjatywa Strategiczna Strona Główna Galicyjska Inicjatywa Strategiczna
www.wojenne-planszowki.pl

Ogólnopolskie forum poświęcone
planszowym grom wojennym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Second World War at Sea (Avalanche Press) - dyskusja ogólna
Autor Wiadomość
JB

Wysłany: 24 Luty 2010, 11:11    [Cytuj]

steiner napisał/a:
I te zasady (strategiczne) mnie właśnie najbardziej interesują

Obaj gracze zapisuja w logu ktoredy plynely ich TF. Jesli kursy sie przeciely kiedykolwiek w trakcie ruchu, to nastepuje rzut na kontakt modyfikowany pora dnia/nocy, pogoda, itp. Jesli rzut wyszedl nastepuje walka. Do tego trzeba odejmowac paliwo. Samoloty, ktore sa przydzielone do zadan "search" tez moga wykonac rzut na kontakt.

O niebo lepsze zasady operacyjne ma PQ-17 (po dodatku do Norwegii ma byc wlasnie Morze Srodziemne). Podejrzewam tez, ze lepsze zasady wymysliles lub jestes w stanie wymyslic sam.

Biorac jeszcze pod uwage to, ze bitwa taktyczna przypomina raczej gre Risk niz walki na morzu, to odradzam zakup gry z serii SWWAS - szkoda pieniedzy i czasu. Bys moze GWAS z zasadami zaawansowanymi jest lepsze, ale to co wyczytalem w instrukcji do Bomb Alley zupelnie ja dyskwalifikuje z mojego punktu widzenia.

steiner
leading seaman

Wysłany: 9 Kwiecień 2010, 17:16    [Cytuj]

Uparłem się i jednak kupiłem! :twisted:
Przetłumaczyłem instrukcję i przymierzam się do jakiegoś scenariusza operacyjnego ale niestety nie do końca zrozumiałem kilka rzeczy:
1. Czy istnieje możliwość przydzielenia myśliwców (stworzenie parasola powietrznego) do TF nie znajdującej sie w zasięgu CAP bazy i nie posiadającej lotniskowca? - nie znalazłem nic o tym albo coś przeoczyłem...
2. W jaki sposób samolot może znaleźć się poza swoim dopuszczalnym zasięgiem (pkt 10.65 instrukcji)? Przykład odnosi się do B5N2 Kate i nic mi nie wyjaśnia. Może coś na przykładzie włoskiego Z506 - range/endurance 9/2 ???
3. Jak uprościć notowanie zużycia paliwa przez poszczególne okręty TF? Zasady przedstawione w instrukcji są wg. mnie "trochę przekombinowane". Jak sobie z tym radzicie?
Na razie tyle...
[Profil] [PM] [E-mail]

profes79
[Usunięty]

Wysłany: 9 Kwiecień 2010, 17:47    [Cytuj]

3 - nie notowac :) Zasada mocno skomplikowana i polecana jako bardziej zaawansowana.

Na reszte spojrze jak wroce do doma bo tu nie mam instrukcji.

Strategos
admiral
USS Wahoo (SS 238)

Wysłany: 9 Kwiecień 2010, 18:08    [Cytuj]

profes79 napisał/a:
3 - nie notowac :)

Rada Profesa jest w pełni profesjonalna . :!: W pokrewnym GWAS nie grałem nigdy z paliwem ( jedyna gra gdzie to będzie konieczne w tamtym systemie to " Cruiser Warfare")

Malutka dygresja :Profesie zapraszam do studiów { z cyklu SEMIADSVANCED APS} pod roboczym tytułem : "Paliwo w GWAS/SWAS przy twórczym wykorzystaniu zasad z PQ 17" !

Carl von Clausewitz
[Profil] [PM]

steiner
leading seaman

Wysłany: 9 Kwiecień 2010, 18:14    [Cytuj]

To jeszcze dodatkowo jedno pytanie:
Co z TF która wykonała ostrzał wybrzeża (bombardment):
a) musi powrócic jak najkrótszą drogą do bazy (Abort)
b) trzeba zaplanować jej ruch wcześniej (przed przystąpieniem do wykonania misji) i trzymać sie go
c) pływamy jak chcemy i gdzie chcemy (przejście w Intercept) :mrgreen:
???
[Profil] [PM] [E-mail]

profes79
[Usunięty]

Wysłany: 9 Kwiecień 2010, 22:34    [Cytuj]

Cytat:
1. Czy istnieje możliwość przydzielenia myśliwców (stworzenie parasola powietrznego) do TF nie znajdującej sie w zasięgu CAP bazy i nie posiadającej lotniskowca? - nie znalazłem nic o tym albo coś przeoczyłem...

Z przepisów 10.0 wynika, że CAP mozna umieszczać na karcie bazy/lotniskowca/bazy hydroplanów - 10.2 i następne. Logiczne więc jest, że TF bez lotniskowca nie może korzystać z dobrodziejstwa CAP.
Cytat:
2. W jaki sposób samolot może znaleźć się poza swoim dopuszczalnym zasięgiem (pkt 10.65 instrukcji)? Przykład odnosi się do B5N2 Kate i nic mi nie wyjaśnia. Może coś na przykładzie włoskiego Z506 - range/endurance 9/2 ???

Tu nie chodzi o lot poza zasięg a lot poza zasięg powrotu - czyli innymi słowy jak masz samolot o zasięgu 16 to możesz wykonac uderzenie do 8 pól i powrót na lotniskowiec/do bazy. Uderzenie na odległość większą niż przykładowe 8 pól jest możliwe chociaż zakończy sie eliminacja samolotu o ile w zasięgu lotu nie pojawi sie jakas możliwość lądowania (np. lotniskowiec).
Cytat:
Co z TF która wykonała ostrzał wybrzeża (bombardment):
a) musi powrócic jak najkrótszą drogą do bazy (Abort)
b) trzeba zaplanować jej ruch wcześniej (przed przystąpieniem do wykonania misji) i trzymać sie go
c) pływamy jak chcemy i gdzie chcemy (przejście w Intercept)

punkt b - 5.21
Zaplanuj wszystkie ruchy i akcje dla TF z misjami transportu, bombardowania lub "abort" aż do końca scenariusza lub do momentu gdy TF spędzi 6 tur we własnym porcie.

steiner
leading seaman

Wysłany: 9 Kwiecień 2010, 22:43    [Cytuj]

Dzięki za wyjaśnienia!
Czyli taki myśliwiec o zasięgu 5 (lub Ju87 o zasięgu 6) to sobie raczej nie polata... :???:
[Profil] [PM] [E-mail]

profes79
[Usunięty]

Wysłany: 10 Kwiecień 2010, 08:56    [Cytuj]

No Kate miał czterokrotnie większy zasięg (prawie 2 tysiące kilometrów) niż Ju87 (500km) :) Na Morzu Śródziemnym powinno ci wystarczyć.

Łobuzio
Łobuzio

Wysłany: 10 Sierpień 2012, 13:35    [Cytuj]

Witam wszystkich po długiej nieobecności. Coś mi się obiło o uszy że są zasady do gry 1 osobowej. Czy to prawda ? I czy są one do GWAS np: Jutlandia czy Morze Śródziemne ?
A i co wybrać, Jutlandie czy Morze Śródziemne ?

Francuzi ! Przekujcie lemiesze na miecze, Henryk III udał się na pielgrzymkę !
[Profil] [PM] [E-mail] [WWW]

[ ODPOWIEDZ ]